خوش آمدید, مهمان
نام كاربری کلمه عبور ذخیره
  • صفحه:
  • 1

موضوع: درک Substeps در RealFlow

درک Substeps در RealFlow 6 سال پیش #73069

  • saeedebrahimip
  • آفلاین
  • ناظر و نویسنده وبسایت
  • ارسال: 1672
  • دریافت تشكر: 2688
  • 
درک Substeps در RealFlowپارامترهای زیادی در RF وجود دارن، اما، شاید هیچکدامشان از اینکه درک درستی از Substep ها داشته باشیم مهمتر نباشند. اگر مقدارشان کم باشد قطعا شبیه سازیتان را خراب می کنند و البته مقدار بسیار بالای آنها هم یا باعث کرش شدن نرم افزار می شوند یا اینکه اینقدر زمان شبیه سازی رو بالا میبرند که گاهی مجبور می شوید زیر حوصلتان را کم کنید. خب، بریم ببینیم Substep واقعا چقدر توی شبیه سازی تاثیر داره.

برای اینکه Substep را بهتر بفهمیم بهتر است ابتدا نگاهی به اصول اولیه شبیه سازی داینامیک یا همان dynamic simulation بندازیم. شبیه سازی شکلی از انیمیشن ـه که برای بالا بردن سرعت انجام این فرایند جهت اجرای چیزهایی که انجام اونها به صورت انیمیه کردن دستی سخت ـه و یه جورایی غیر ممکنه مورد استفاده واقع میشه.

مثلا: به جای اینکه ما بیایم میلیونها polygon را انیمیت کنیم تا مثلا یک اقیانوس کاملاً realistic را بوجود بیاوریم، قطعاً بهتر است که بیایم سمت شبیه سازی و فقط با تنظیم یک سری پارامتر، مثل اندازه اقیانوس، حداقل و حداکثر اندازه موج ها، شدت باد و ...، کامپیوتر میاد و همه ی این ها را برای ایجاد یک حرکت واقع گرایانه محاسبه می کنه و بالاخره یک نتیجه مطلوب، ساده تر و بسیار با کیفیت تر حاصل میشه.

مثل هر انیمیشن دیگری، یک بخش عظیمی از dynamic simulation هم مدت خود انیمیشن ـه. مثلاً اقیانوسی که در مثال بالا گفتیم چقدر طول می کشد که انیمیشت شود؟5 ثانیه، 30 ثانیه؟ چقدر؟ این دیگه مربوط میشه به framerate! مثلا اگه 24 frames برابر با یک ثانیه باشه، به عبارتی 60 ثانیه می شود 1440 فریم و ... .

فریم ها و step هامطابق همان مفهومی که در انیمیشن، فریم ها در ثانیه دارند، شبیه همان مفهوم را step ها نسبت به فریم ها در شبیه سازی داینامیک دارند. داخل هر فریم step هایی وجود دارند که تشکیل دهنده ی یک فریم هستند. بنابراین،درواقع RF در حال محاسبه هر فریم نیست. در عوض هر step محاسبه خواهد شد و سپس تعداد مشخصی از آنها محاسبه خواهند شد. در نهایت یک فریم کامل شده و پس از آن نوبت فریم بعدیست.
این قضیه مثلِ انجام دادن پروژه شخصی تان است. شما یک پروژه را انجام نمی دهید، بلکه مجموعه ای از کارها رو انجام می دهید که در نهایت به تمام شدن آن پروژه می انجامد.
مثلاً، بذارید اینطور بگو ئیم که، می خواهید برای خودتان یک وعده غذایی خوشمزه درست کنید!!! یک سری اقداماتی را ممکن است برای ساخت یک وعده غذایی خوب برای خودتان انجام بدهید و همچنین می توانید دستورالعمل و موادی که برای پخت آن نیاز دارید را پیدا کنید، عناصر آن را بخرید و شروع به پختن آنها کنید. پس از همه ی این ماجراها از خوردن غذای خونگیِ خوشمزه لذت می برید. لذت بردن از این غذا شبیه به فریم شبیه سازی شده است. در حالیکه مراحل ایجاد این غذای لذیذ شبیه به وظایف substep ها در RF برای ایجاد یک فریم است.ریل فلو محاسبات هر فریم را به طریق همین مفهوم انجام می دهد. هنگامی که مجموعه ای از step ها در هر فریم محاسبه می شود، بدین معناست که فریم کامل شده و اکنون نوبت فریم بعدیست. در مجموع به تمامی این step ها در هر فریم substep می گویند.

دقت در مقابل سرعت (برای مشاهده ویدئوی زیر، از ق*ن*د شکن استفاده کنید)همانطور که ممکن است تصور کنید، با substep بیشتر، زمان شبیه سازی نیز بیشتر خواهد شد.در طرف دیگر، با substep کم نیز باید منتظر نتایج غیر منتظره باشید.
رایج ترین نشانه این کار نیز وقتی است که پارتیکل ها حالتی شبیه به بیرون پریدن و یا عدم برخورد با سطح آبجکت های دیگر را از خود بروز می دهند. برای مثال، در ویدئوی بالا متوجه می شوید که پارتیکل ها به صورت کامل از آبجکت رد می شوند، همچنین، بعضی از پارتیکلها نیز در اینجا پرش هایی را دارند. این مشکل ای است که دقیقاً به مقدار substep انتخابی بر میگردد.
جالب است که در ویدئوی بالا همه ی پارتیکل ها کاملاً از plane رد نمی شوند. به همین ترتیب، تمام پارتیکل ها هم به اطراف پرت نمی شوند. فرض کنید هزاران یا میلیونها پارتیکل را در چنین صحنه ای داشته باشیم، سپس یک هرج و مرج به تمام معنا را شاهد خواهیم بود.
جهت فیکس کردن این مشکل می بایست مقدار substep را افزایش دهید. با انجام اینکار شانس برخورد پارتیکل ها با آبجکت های دیگر افزایش می یابد، هر چند افزایش محاسبات و در نتیجه زمان بر شدن شبیه سازی را نیز در پی دارد. در ویدئوی بالا، مقادیر حداقل و حداکثر برای substep به جای مقادیر پیشفرض 1و300 به ترتیب 1و3 تنظیم شده اند.

کنترل substep ها:به طور کلی تعداد substep هایی که در هر فریم رخ می دهد به صورت خودکار توسط RF مشخص می شود. اما شما می توانید حداقل و حداکثر محدوده (range) را برای آن تعیین کنید. البته، اگر به تنظیم کردن مقدار مشخصی از substep ها نیاز دارید، فقط می توانید حداقل و حداکثر آن را وارد نمائید، هر چند بهترین کار در اکثر شبیه سازی ها کار کردن در یک محدوده عددی بسیار گسترده است.
با توجه به آنچه شبیه سازیتان مستلزم آن است، RF روش هایی را در اختیار شما قرار می دهد که تا با استفاده از آنها بتوانید substep ها را کنترل نمائید. این option ها را می توانید از پنجره ی Preferences به عنوان یک گزینه globally و یا از Simulation Options تنها برای صحنه جاری استفاده نمائید.
برای دیگر شبیه سازی های پارتیکلی یا Hybrido ها می توانید از MIN substeps و MAX substeps که در تب های General و Hybrido موجودند بهره ببرید.
برای Caronte ها (rigid body, soft body) نیز کنترلر هایی در قابل نوارهای لغزنده در نظر گرفته شده است.

نتیجه گیری:

متاسفانه عددی جادویی مخصوص substep ها وجود ندارد که برای هر شبیه سازی ای مناسب باشد. شما احتمالا با تنظیمات پیشفرض آن کار کرده اید، اما باید به خاطر داشته باشید که برای پروژه های پیچیده و سنگین باید این مقادیر را تنظیم کنید. درست مانند زمانی که برای دستیابی به یک رندر خوب از صحنه تان، آزمون و خطاهای زیادی را پشت سر می گذارید، در این مورد نیز باید به مقادیری دست یابید که ضمن بالا رفتن دقت، سرعت را نیز نادیده نگیرد.
اکنون که درک درستی از نقش حیاتی substeps در انجام شبیه سازی تان بدست آوردید، می توانید با کنار گذاشتن ترس تان، خارج از چهارچوب های استاندارد شبیه سازیتان را استارت بزنید.
"لازم بذکره که بنده خیلی وقته در زمینه RealFlow فعالیتی ندارم"

سفر در Realflow

گراف ها در ریل فلو (جلیقه نجات) - برنامه نویسی بصری

درک Substeps در RealFlow

آموزش جامع ابزار MassFX در 3ds Max

مخفف های CG Abbreviation * CG

منتظر نمان پرنده ای بیاید و پروازت دهد، در پرنده شدن خویش بکوش
آخرین ویرایش: 6 سال پیش ارسال توسط saeedebrahimip.
كاربران زیر تشكر كردند: naser196, moodna, king, alias, HashemMaya, *muhammad, مهدویان
  • صفحه:
  • 1
زمان ایجاد صفحه: 0.27 ثانیه

جدیدترین ارسالهای تالارگفتگو

ارسالی جهت نمایش وجود ندارد