خوش آمدید, مهمان
نام كاربری کلمه عبور ذخیره

نقد و بررسی نبرد خلیج فارس 2
(1 مشاهده) (1) مهمان
 • صفحه:
 • 1

موضوع: نقد و بررسی نبرد خلیج فارس 2

نقد و بررسی نبرد خلیج فارس 2 5 ماه, 2 هفته پیش #143617

 • ali 1360
 • آفلاین
 • کاربر تازه وارد
 • ارسال: 18
 • دریافت تشكر: 11
 • 
نقد و بررسی انیمیشن نبرد خلیج فارس 2
تحلیل انیمیشن نبرد خلیج فارس،وقتی که رویترز می گوید:این انیمیشن سطح انیمیشن ایران را چند پله بالاتر برد!
ابتدا می خواهیم این انیمیشن را از لحاظ فنی نقد کنیم.جایی که فاخر ترین انیمیشن ایرانی خودنمایی می کند!البته من نمی خواهم سطح انیمیشن هایی مثل فهرست مقدس را پایین بیاورم ولی این یک چیز دیگر بود!چه از لحاظ رندر،چه از لحاظ مدل سازی سطوح سخت،چه از لحاظ جلوه های ویژه و ...
مدل سازی ها و متحرک سازی ها
این انیمیشن یکی از پرجزئیات ترین و بزرگترین مدل سازی های جهان را داشته است.در مدل سازی ناوها،تانک ها،موشک ها،پهباد ها و...بسیار وسواس به خرج داده شده.تنها دیدن سلاح ها باعث ترشح آدرنالین می شود و ناو ها با واقعیت مو نمی زنند.توصیه می کنم ویدیو زیر را تماشا کنید.
www.aparat.com/v/gl8sb
نبرد خلیج فارس 2 در مبحث ریگ و متحرک سازی شخصیت ها هنوز کمی جای کار دارد ولی قابل قبول است.بافت ماهیچه ای در کاراکتر ها خیلی خوب مشاهده نمی شود و کاراکتر از لحاظ آناتومی خیلی دقیق نیست.البته این مشکل می تواند از مدل سازی هم باشد ولی در کل فرقی نمی کند،Character animation می توانست بهتر باشد.
جلوه های ویژه(FX) و رندرینگ
این بخش دقیقا جایی است که این انیمیشن می درخشد.رندر بسیار بسیار واقع گرایانه این انیمیشن من را به شخصه به وجد آورد.خیلی دوست دارم بدانم با کدام موتور رندر این انیمیشن رندر شده.کیفیت رندر خیلی خیلی از انیمیشن هایی با بودجه های چند ده میلیون دلاری از جمله انیمیشن هایی مثل آقای پی بادی و شرمن،داستان اسباب بازی 3 و ... بیشتر است و با فیلم های مثل سونیک 2020 رقابت می کند.

از لحاظ fx هم هرچه بگویم کم است.واقعا در حد فیلم های هالیوودی است!جالب این است که در هالیوود یا ILM یا دینِگ و ... صد ها نفر در بخشfx کار می کنند تا در نهایت هم به این کیفیت برسند.اما در نبرد خلیج فارس2 ما شاهد این هستیم که این عدد به 1 نفر!کاهش یافته که واقعا از آن یک نفر یعنی فرهاد عظیما باید به خاطر این مهارت و پشتکار تقدیر کرد.
موسیقی متن و صدا گذاری
متاسفانه یکی از مواردی که تولید کنندگاه معمولا کمتر به آن توجه می کنند همین بخش است ولی در این انیمیشن ما شاهد این موضوع نیستیم.صدا ها دقیقا همان هایی است که باید شنیده شود نه کمتر و نه بیشتر،دقیقا برعکس فیلشاه با سرمایه ی چند برابری!فیلشاه در همان ابتدای انیمیشن وقتی نهنگ در آب شیرجه می زند،صدای موج می آید نه صدای شیرجه ی یک نهنگ چند ده تنی.موسیقی متن هم به زیبا تر شدن این صداگذاری کمک شایانی کرده.
دوبلاژ

در دوبلاژ جسارتی جالبی به خرج داده شده،یعنی استفاده از بهرام زند برای دوبلاژ یک انیمشن.جالب است بدانید این اولین دوبله ی آقای بهرام زند در انیمیشن است و بعد از این در انیمیشن های فهرست مقدس و فیلشاه گویندگی کردند.
فیلمنامه
و اما می رسیم به یکی از مهمترین بخش های ساخت انیمیشن،یعنی فیلمنامه.همان دلیلی که باعث شد این انیمیشن در سراسر جهان سر و صدا کند،همان بخشی که به ظاهر دغدغه ی همه ی مسئولین است ولی وقتی کسی به واقع قدمی در این راه بر می دارد به او می گویند انیمیشن شما در شان سینمای ایران نیست؟!ولی ظاهرا این که آیا جناب x پسر عمه ی جناب y است یا نوه ی z که در خیلی از سریال ها هم شاهد آن هستیم شان بالاتری نسبت به این انیمیشن دارد!در نگارش فیلمنامه این انیمیشن بسیار خلاقیت به خرج داده شده و برخلاف خیلی از فیلم ها و انیمیشن های بزرگ ایران و جهان ادامه ی داستان قابل پیش بینی نیست و همین نشان از فیلم نامه ی قوی دارد.واقعا فیلم نامه زیبا است.
البته یک اشکال در فیلمانه مرا خیلی اذیت کرد و آن این بود که بعد از انهدام سیستم دفاعی ناو های آمریکایی چرا تا مدتی بعد دیگر حمله نکردند؟
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
گوشه ای از بازتاب های این انیمیشن در جهان
خبرگزاری رویترز از رسانه هایی بود که نخستین واکنش را به این اثر هنری تیتر کرد. این رسانه در تیتر خود نوشته بود: ایران در یک انیمیشن جسورانه، نیروی دریایی آمریکا را شکست می دهد.
رویترز در متنی که قبل از اکران فیلم منتشر کرد با معرفی «نبرد خلیج فارس ۲» نوشته است: این اثر یک فیلم انیمیشن بلند است که نبرد میان سپاه پاسداران انقلاب ایران و نیروی دریایی آمریکا را نشان می دهد، به زودی در سینماهای ایران روی پرده خواهد رفت. آن هم در گیر و دار افزایش تنشها و تندتر شدن اظهارات ترامپ علیه تهران.
این رسانه انگلیسی زبان در ادامه به مصاحبه با آقای فرهاد عظیما، کارگردان انیمیشن پرداخته و از قول او می نویسد: یک تصادف قابل توجه اتفاق افتاده و آن هم آماده شدن این انیمیشن بعد از ۴ سال و همزمان شدن با روی کار آمدن یک رییس جمهور جنگ طلب در کاخ سفید است. امیدوارم این فیلم بتواند ترامپ را متوجه کند که اگر به ایران حمله کند، چه شکست تحقیرآمیزی در انتظار سربازان اوست. در این انیمیشن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شاخه ای قدرتمند از نیروی نظامی ایران با تمام نیروهای خود حمله آمریکا را تلافی می کند. آن هم با بارانی از موشک های بالستیک بر سر ناوهای آمریکا. همه سربازان آمریکایی غرق می شوند و فیلم اینگونه تمام می شود که کشتی آمریکایی تبدیل شده به آکواریومی برای ماهی ها در انتهای دریا.
رویترز همچنین از قول عظیما افزوده است: استودیوی انیمیشن فاطمه زهرا؟سها؟ تیم کوچک و بودجه محدود دارد و ما هیچ بودجه ای از دولت نگرفتیم و ارتباطی هم با سپاه پاسداران نداریم. این انیمیشن را برای پول نساخته ایم بلکه برای اعتقادمان و عشقی که به کشورمان داریم ساخته ایم. خدا را شاکریم که توانستیم شرایط را به گونه ای مدیریت کنیم و با این شرایط سخت توانستیم کاری با کیفیت بالا تولید کنیم که همه را غافلگیر خواهد کرد.
خبرگزاری رویترز در ادامه عنوان کرد: کارگردان این فیلم باور دارد که جوانان ایرانی به فیلم علاقه مند خواهند شد چرا که آنها خواهان این هستند که قدرت کشورشان نمایش داده شود.
ای‌بی‌سی نیوز از دیگر رسانه هایی بود که به این انیمیشن پرداخته است. این رسانه در متنی با تشریح فضای این فیلم می نویسد: در این انیمیشن شاهد پاره شدن پرچم های آمریکا روی دکلهایشان هستیم. پاسخ ویران کننده ایران به حمله آمریکا به برنامه هسته ای ایران در این انیمیشن تصویرسازی می شود. وقتی ترامپ توافق هسته ای را مورد انتقاد شدید و ایران را کانون توجه قرار داد و همچنین بعد از آزمایش موشک بالستیک ایران، تنشها میان دو کشور افزایش یافت.
ای‌بی‌سی نیوز در ادامه می نویسد: فرهاد عظیما کارگردان فیلم معتقد است که زمان پخش فیلم کاملاً غافلگیرانه بود. این خبرگزاری همچنین از شروع پخش فیلم در مشهد که شهر تولید فیلم است و از ادامه پخش آن در شهرهای دیگر خبر داد و افزود: نیروی دریایی آمریکا اخیراً ادعا کرده بود که نیروهای ایرانی به کشتی آنها تعرض کرده‌اند.
ای‌بی‌سی نیور با اشاره به اینکه کاراکتری دقیقاً شبیه ژنرال سلیمانی فرمانده سپاه قدس در این انیمیشن طراحی شده، افزود: او تنها با یک کشتی در مقابل دوازده کشتی آمریکایی مقابله می‌کند و وقتی با هشدار یک فرمانده آمریکایی مواجه می‌شود که تسلیم شو وگرنه کشته خواهی شد، پاسخ می دهد: من دیپلمات نیستم و یک انقلابیام. او هشدار می‌دهد هر سرباز آمریکایی که علیه ایران وارد جنگ شود باید تابوت خود را سفارش دهد قبل از آن که نیروهای او کل ناوگان دریایی آمریکا را نابود کنند.
خبرگزاری ای‌بی‌سی نیوز در ادامه به اظهارات فرهاد عظیما می پردازد که گفته است: سرمایه فیلم توسط افراد عادی فراهم شده و هیچگونه حمایت دولتی وجود نداشته است. این انیمیشن پاسخی است به هزاران فیلم و بازی آمریکایی ضد ایرانی. اگر یک گلوله علیه ایران شلیک کنید؛ بارانی از سرب داغ را بر سر نیروهایتان جاری خواهیم کرد.
گاردین هم از دیگر رسانه هایی بود که سراغ این انیمیشن رفت. گاردین مطلب خود را این گونه آغاز می کند: ایران ناوگان پنجم دریایی آمریکا را در یک انیمیشن از دریا بیرون کرد.
این رسانه در ادامه به معرفی اجمالی این فیلم پرداخته و می نویسد: یک انیمیشن جدید در ایران که نشان می دهد ناوگان پنجم دریایی آمریکا در دریا نابود می شود با محوریت نقش مشهورترین ژنرال ایرانی ساخته شد. کارگردان آن گفته که انیمیشن نبرد خلیج فارس ۲ پاسخی است بر گزافه گویی‌های سیاستمداران هالیوود و آمریکا. ستاره این فیلم، فرماندهی است با ریشه ای جوگندمی که دقیقاً شبیه به قاسم سلیمانی فرمانده بازوی عملیاتی برون مرزی سپاه پاسداران ایران یعنی نیروی قدس طراحی شده است.
گاردین در ادامه به اظهارات کارگردان انیمیشن نبرد خلی جفارس ۲ اشاره می کند که گفته است: اگر یک گلوله به ما شلیک کنید با پاسخ قاطع ما روبه‌رو خواهید شد.
گاردین همچنین نوشت: شروع اکران این فیلم از شهر مشهد، شهر دوم ایران است و سپس در هفته آینده در تهران خواهد بود. سازندگان این فیلم امیدوارند در چین و روسیه نیز بتوانند فیلم خود را به نمایش در آورند.
دیلی‌نیوز هم با تیتری مشابه با گاردین به پوشش خبری این انیمیشن خبرساز پرداخت و نوشت: ۴ سال ساخت این انیمیشن به طول انجامیده است و این انیمیشن از گرافیک پر هزینه و موسیقی متنی قوی برخوردار است.
دیلی‌نیوز انیمیشن خلیج فارس ۲ را پروپاگاندای ایران برای نوجوانان نامیده و می نویسد: این انیمیشن بعد از به وجود آمدن تنش به خاطر صحبت های ترامپ که گفته بود اگر قایق‌های ایرانی برای نیروی دریایی آمریکا مزاحمتی ایجاد کنند آنها را بیرون میکنیم، رونمایی شده است.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
تولید کننده
تولید این اثر را استودیو انیمیشن سازی فاطمه الزهرا بر عهده داشت.کمپانی ای که تا قبل از این هم انیمیشن هایی مثل نبرد خلیج فارس 1و2،سخت و خشن،مقاومت تا پیشرفت،پیام راشکل کوری و ... ساخته بود.این شرکت حدودا ده سال پیش،توسط فرهاد عظیما تاسیس شد.طبق مصاحبه ای که رسانه جبرئیل با فرهاد عظیما در مهر 99 انجام داد این شرکت دارای تیمی بیش از 20 نفر می باشد.
حمایت
نمره ای که با توجه به دیده هایم می توانم به حمایت مسئولین از این انیمیشن بدهم 0 است!وقتی مسئولی به این انیمیشن می گوید در شان سینما ی ایران نیست و یا می گویند انیمیشن شما به رند مذاکرات ضربه می زند یا کلا در کمتر از 10 سینما در کل کشور پخش می شود،به نظر شما نمره ی این حمایت 0 نخواهد بود؟ و اما در سمت مردم،به واقع ایرانی ها حمایت کرده اند و به ظاهر ایرانی ها ی به واقع غرب زده هم طبق معمول فقط فحش داده اند.
فرهاد عظیما
وظیفه ی نویسندگی،کارگردانی،جلوه های ویژه،صدا گذاری و تهیه کنندگی این اثر فاخر بر عهده ی فرهاد عظیما بود.وی پیشنهاد های چند ده میلیاردی از طرف آمریکا و اسرائیل داشته است ولی با رد آن پیشنهادات،سرمشقی شده است برای نخبگان کشور که تا کوچکترین پیشنهادی از طرف کشور های خارجی بهشان می شود،بدو بدو نروند سراغ بستن ساک!
بودجه
دوستانی که می خواهند بدون هیچ گونه تحقیق بگویند سفارشی و با پول ما این ها را می سازند،این انیمیشن کاملا با هزینه ی شخصی ساخته شده!
وظیفه ی ما در قبال این انیمیشن
نیازی نیست ما کار خاصی بکنیم و یا از جیبمان مایه بگذاریم،فقط کافیست این انیمیشن را به طور رایگان در تلویبون نگاه کنیم!مطمئن باشید همان طور که من به عنوان نویسنده این متن،اگر آمار بازدید مطلبی که نوشتم بالا باشد خوشحال می شوم،سازنده ی این اثر هم با دیدن آمار بالای بازدید انیمیشنش برای کار های بعدی انرژی می گیرد در کار های بعدی با اثری فاخر تر مواجه می شویم و خودمان بیشتر لذت می بریم.
سخنی با سازنده
سازنده ی عزیز چند پیشنهاد،اول اینکه حرفتان را کمی بپیچانید و در لایه های زیرین فیلم قرار بدهید.مثلا اگر می خواهید بگویید اسراییل نابود می شود،به جای اینکه کشوری داشته باشیم با اسم و پرچم اسراییل که با موشک نابود می شود،بهتر است شخصیت خشنی داشته باشیم با لباس آبی و یک ستاره ی شش پر سفید روی جیب لباسش که این شخصیت توسط شخصیت خوب داستان با لباس سبز نابود می شود.
سازنده ی محتم لطفا حتما به یکی از آدرس های زیر پیام دهید.
t.me/ali3dAnimation
آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسکریپت دارید
آخرین ویرایش: 5 ماه, 2 هفته پیش ارسال توسط ali 1360. دلیل: غلط های املایی
كاربران زیر تشكر كردند: SajjadKhati, salehbagheri

پاسخ: نقد و بررسی نبرد خلیج فارس 2 5 ماه, 2 هفته پیش #143618

 • SajjadKhati
 • آفلاین
 • كاربر کوشا
 • ارسال: 349
 • دریافت تشكر: 282
سلام
بله کاملا موافقم .
انیمیشن بسیار زیبا و قشنگ و از اون مهمتر ، پرمحتوا و انقلابی بود .
البته سازنده اش میخواست عملیات مکه را بسازه که چند قسمت را هم ساخت اما دیگه نمیدونم چی شد .

در سری ساخت جدید باید روی عملیات سایبری و جنگ الکترونیکی و جنگ پهباد و موشک تمرکز بشه . جنگ نفتکش و هواپیماهای با سرنشین ، تقریبا منقرض شده (یا میشه) .
دانلود فیلم آموزش #C از صفر تا متوسط از لینک زیر :

p30download.ir/fa/entry/91386/

وقتی انسان ، حیوان هست ، پس قیمت میتونی براش بذاری ولی وقتی انسان حَیّ مُتِاَلِّه هست که قیمت نداره ، بها داره. "دکتر حسن عباسی"

پاسخ: نقد و بررسی نبرد خلیج فارس 2 5 ماه, 2 هفته پیش #143619

 • ali 1360
 • آفلاین
 • کاربر تازه وارد
 • ارسال: 18
 • دریافت تشكر: 11
اگر اشتباه نکنم عملیات مکه را ساخت.بعد،شروع به ساخت ملکه آسمان کرد که سردار سلیمانی شهید شد.تصمیم گرفتند که کار رو چند وقتی متوقف کنند برای ساخت سریال برای قاسم.سالگرد ترور سردار اون کار هم تموم شد ولی حالا از کجا می شه خریدش نمی دونم.
كاربران زیر تشكر كردند: SajjadKhati

پاسخ: نقد و بررسی نبرد خلیج فارس 2 5 ماه, 2 هفته پیش #143620

 • Benyaminqe
 • آفلاین
 • کاربر همیشگی سایت
 • خالی نباشه
 • ارسال: 204
 • دریافت تشكر: 40
عالی
ولی یه سوال
این لباسای انیمیشن کاری و اینا چجورین و چجوری کار میکنن و ایا تو ایران هستن(این لباسایی که موشن کپچر صورت و انیمیشنای راه رفتنو اینارو میسازن باهاش)و قیمتشون چنده و ایا وسایل مخصوصی میخواد استفاده ازش
نوشتم خالی نباشه

پاسخ: نقد و بررسی نبرد خلیج فارس 2 5 ماه, 2 هفته پیش #143621

 • ali 1360
 • آفلاین
 • کاربر تازه وارد
 • ارسال: 18
 • دریافت تشكر: 11
من خیلی دقیق نمی دونم چون انیماتور نیستم ولی اگه اطلاعات دقیق تر می خوای یه برنامه هست به اسم علم سینما یه مدت شبکه نمایش پخش می کرد الان آرشیوش توی تلوبیون هست اطلاعات خیلی کاملی بهت می ده.
آخرین ویرایش: 5 ماه, 2 هفته پیش ارسال توسط ali 1360. دلیل: غلط های املایی
كاربران زیر تشكر كردند: SajjadKhati
 • صفحه:
 • 1
زمان ایجاد صفحه: 0.35 ثانیه

جدیدترین ارسالهای تالارگفتگو

ارسالی جهت نمایش وجود ندارد