تبلیغات
تبلیغات
خوش آمدید, مهمان
نام كاربری کلمه عبور ذخیره

مقاله جامع رنگ شناسی و کاربرد آن در تری دی و معماری داخلی
(1 مشاهده) (1) مهمان

موضوع: مقاله جامع رنگ شناسی و کاربرد آن در تری دی و معماری داخلی

مقاله جامع رنگ شناسی و کاربرد آن در تری دی و معماری داخلی 5 سال, 1 ماه پیش #79723

 • madmaster_3d
 • آفلاین
 • كاربر حرفه ای
 • ارسال: 2957
 • دریافت تشكر: 4322
 • 
بسم اله الرحمان الرحیمسلام می کنم خدمت دوستان خوبم در مصطفی تری دی. خوبید؟
یکی از مشکلات بیشتر هنرمندان تری دی کار تو ایران عدم آگاهی از شناخت رنگ هاست. خوب تو این مقاله قراره با همدیگه با رنگ ها آشنا بشیم. من یک مطالعه در سایت های مختلف در مورد رنگ شناسی کردم و مطالب مفیدش رو برای شما دوستان گرد آوری کردم و یک سری عکس هم برای زیبا شدن این مقاله تهیه کردم و در این مقاله گنجاندم. خوب حالا رنگ شناسی چه فایده داره؟ وقتی شما رنگ ها رو بشناسید می تونید رنگ ها رو به طور صحیح در کنار هم استفاده کنید و کارهاتون خیلی قشنگ تر میشن و بهتر خودشون رو نشون میدن و از نظر هنری هم صحیح تر میشن و حتی به واقعیت هم نزدیک تر میشن انشالا.

خوب اجازه بدید شروع کنیم

سر فصل ها

قسمت اول : انوان رنگ ها
قسمت دوم : روانشناسی و رنگ های گرم و سرد
قست سوم : خصوصیات رنگ ها
قسمت چهارم : رنگ ها و معماری و دکوراسیون داخلی
دنیای پیرامون ما از دو عنصر فرم (شکل) و رنگ تشکیل شده است . تاثیر رنگ در زندگی انسان به قدری است که حتی تصور زندگی بدون رنگ ناممکن است . رنگ پدیده و موهبت شگفت انگیز و شکوهمند هستی است و به زندگی انسان احساس و اشتیاق می بخشد . رنگ به فرم کمال می بخشد و به آن جان می دهد. فیزیکدانی بنام یونگ – رنگ های موجود در نور را با ترکیب کرد و به نور سفید رسید . یونگ پی برد با ترکیب سه رنگ :
آبی – قرمز – سبز نیز می توان به رنگ سفید رسید.


از سوی دیگر با ترکیب این سه رنگ به صورت دو به دو سه رنگ دیگر نیز به دست می آید که عبارتند از : قرمز (ماژنتا) آبی (سایان) و زرد . یونگ مشخص کرد که رنگ های اصلی یا رنگ های اولیه طیف و نیز رنگ های درجه دوم یا ثانویه چه رنگ هایی هستند. هر جا نور وجود دارد رنگ نیز هم هست. و با وجود نور است که رنگ نمود پیدا می کند و می تواند حضور داشته باشد. از این رو باید گفت که : رنگ همان نور ونور نیز همان رنگ است .
تمامی اشیا این خاصیت را دارند که وقتی در برابر نور قرار می گیرند بخشی یا تمامی آن را منعکس می کند . این پدیدار سبب پیدایش رنگ اجسام می شود .
رنگ ها دارای طول موجهای مختلف بلند و کوتاه هستند . چشم انسان می تواند طول موجهای نوری بین 380 تا 750 میلی میکرون را دریافت کند. از این رو رنگ هایی که انسان می بیند در محدوده ی طول موجها قرار دارد.
رنگ قرمز دارای بلندترین طول موج یعنی حدود 750 نانو متر و بنفش دارای کوتاه ترین طول موج با حدود 380 نانو متر است.
شما تو این عکس می تونید موج های رنگ های مختلف رو ببینیدانواع رنگ ها در مواد و نور


سه رنگ اصلی مواد رنگی:
و آبی قرمز و زرد

و سه رنگ اصلی نور:
و آبی قرمز و سبز
همه ی رنگهای سرد و گرم، از ترکیب انواع این سه رنگ، بدست میان.

اسم این تصویر، دایره ی رنگهاست


در مثلث مرکز دایره، سه رنگ اصلی یا درجه اول رو
می بینید:
قرمز – زرد - آبی
اطراف این مثلث، سه مثلث دیگه، ترکیبات دو به دوی این رنگها رو نشون میده:
( که به رنگ های درجه دوم هم معروفند )

زرد + قرمز = نارنجی
زرد + آبی = سبز
آبی + قرمز = بنفش( بقیه رنگ ها که تو دایره هستند به رنگ های درجه سوم معروفند )

در این دایره، رنگهای مکمل رو هم می بینیم.
هر رنگ، مقابل رنگ مکمل خودش قرار گرفته.
رنگ مکمل، هماهنگ ترین و چشم نوازترین و متعادل ترین و متوازن ترین ترکیب برای رنگ مورد نظر ماست.
مثلا دقت کنید که رنگ مکمل آبی، نارنجیه
رنگ مکمل قرمز، سبزه
رنگ مکمل زرد، بنفشه
و ....

حالا سوال رنگ مکمل اصلا چی هست؟
رنگای مکمل در واقع نوعی تضاد هستن که به هنگام مشاهده، همدیگه رو طلب میکنن و وقتی کنار هم قرار می گیرن، تحرک ایجاد میکنن و همدیگرو کامل میکنن.
هر وقت دو رنگ مکمل، باهم ترکیب بشن، نتیجه "خاکستریه"، تحرک از بین میره و رنگ خنثی بدست میاد. دو رنگ مکمل در کنار هم، موجب درخشانی و جلوه ی هم هستند. در طبیعت، رنگای مکمل به وفور در کنار هم دیده میشن که فقط و فقط قدرت خداست.
مثل گل سرخ در میان برگهای سبز- یا خالهای زرد بالهای بنفش شاپرک.


خوب حالا چه جوری رنگ مکمل رو تشخیص بدیم؟
یک راهش این هستش که خوب به همون عکس دایره رنگ ها نگاه کنیم و رنگ مکمل مورد نظر خودمون رو تشخیص بدیم.
حالا فرض می کنیم دایره رنگی دم دست ما نیست؟ حالا چه جوری رنگ های مکمل رو تشخیص بدیم؟
روش دوم این هستش که از این تئوری استفاده کنیم:
با توجه به سه رنگ اصلی (ابی قرمز زرد) رنگ مکمل هر رنگی ، رنگ یا رنگهای اصلی بکار نرفته تو رنگ مورد نظره. یعنی چی؟ الان با یک مثال میگم:
مثلا رنگ نارنجی چون از قرمز و زرد تشکیل شده پس مکملش آبیه. یا مکمل رنگ قرمز (آبی+ زرد) یعنی سبزه.

اجازه بدید یکمی بحثمون رو تخصصی ترش کنیم.

انواع رنگ ها:
رنگهاي كروماتيك
بين رنگهاي قرمز ، زرد ، آبي ، سبز و ... از يك سو و رنگهاي سفيد ، سياه و خاكستري از سوي ديگرتفاوت وجود دارد. به رنگهايي كه در طيف رنگي ميباشند ، كروماتيك ميگويند. رنگهاي كروماتيك بسيار زياد هستند كه مهمترين آن ها ، رنگهاي اصلي ( زرد ، قرمز و آبي ) ميباشند.


رنگهاي اكروماتيك
كيفيتي كه در اغلب رنگها وجود دارد ، در رنگ هاي سفيد ، سياه و خاكستري وجود ندارد. به اين سه رنگ که فاقد رنگ هستند ، رنگ اكروماتيك ميگويند. رنگ سفيد در واقع رنگ نيست ، بلكه عدم وجود رنگ است
چند تا اصطلاح تو رنگ به کار برده میشه که خیلی تخصصی محسوب میشه ولی دونستنش بد نیست:

Value:ولیو یا ارزش نشون دهنده ی خلوص رنگهرچه از رنگ هایی مثل "سفید، سیاه ، خاکستری " یعنی رنگهای آکروماتیک در رنگ استفاده کنیم خلوص یا ارزش اون رنگ کم میشه. رنگهای بیس بیشترین ولیو رو دارن.

Shade : اگر از رنگ مشکی یا خاکستری تیره برای کم کردن ارزش و تیره کردن یک رنگ خالص استفاده کنیم به اون رنگ جدید" شِید" یا سایه میگن.
Tint: اگر از رنگ سفید یا خاکستری روشن برای کم کردن ارزش و روشن کردن یک رنگ استفاده کنیم به اون رنگ جدید " تینت " یا ته رنگ میگن.

: Tone or Intensity به معنای درخشش رنگه و طبعا هرچی ارزش یا خلوص رنگی کم تر باشه درخشش کمتری هم داره و اگر با رنگ های اکروماتیک و رنگ مکملش قاطی کنیم درخشندگی اش رو از دست میده.

: Contrast کنتراست به معنای "تفاوت " در رنگه و "تضاد " که گاهی ما معنا میکنیم اشتباهه. تضاد نوعی از کنتراسته.


پایان بخش اول
منتظر بخش دوم باشید
وقتی شما یک ماکرو ویو میخری؟ همون دقیقه نمیزنی به برق و دکمه هاش رو فشار بدی. چون میترسی خراب بشه و کلی بابتش پول دادی. ولی تو زندگی؟ مثلا برای ازدواج؟ روابط همسر ؟ و یا موفقیت تو زندگی هیچ دفترچه راهنمایی حاضر نیستی بخونی :| مجموعه سخنرانی های دکتر شاهین فرهنگ در مورد ازدواج و روابط همسر و موفقیت رو حتما خریداری کنید و زندگیتون رو 180 درجه تغییر بدید
************************************************************************************************************************
مقاله شروع یادگیری تری دی و انیمیشن سازی برای تازه کارها


مقاله شروع یادگیری زبراش


آخرین ویرایش: 5 سال, 1 ماه پیش ارسال توسط madmaster_3d.

مقاله جامع رنگ شناسی و کاربرد آن در تری دی و معماری داخلی 5 سال, 1 ماه پیش #79773

 • madmaster_3d
 • آفلاین
 • كاربر حرفه ای
 • ارسال: 2957
 • دریافت تشكر: 4322

قسمت دوم


سلام دوستان گلم. خوبید؟ چه خبرا؟
با بخش دوم رنگ شناسی خدمت شما دوستان هستیم. تو این بخش یکی به بحث روانشناسی رنگ ها و همچنین در مورد رنگ های سرد و گرم صحبت خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.


تاثیرات رنگها از نظر روانشناسی

با وجودی که اثر رنگها تا حدودی ذهنی است و در مورد اشخاص مختلف فرق میکند امّا برخی از تاثیرات رنگها دارای معنی یگانه ای در سراسر جهان هستند.
رنگهایی که در طیف رنگها در ناحیه قرمز قرار دارند به عنوان رنگهای گرم شناخته میشوند که این دامنه اش از احساسات گرم و صمیمانه تا احساس خشم و عصبانیت متغیر است. رنگهایی که در ناحیه آبی طیف قرار دارند، رنگهای سرد نامیده میشوند و شامل آبی، ارغوانی و سبز هستند. این رنگها معمولاً آرامش بخشند امّا گاهی نیز ممکن است احساس غمگینی و بیتفاوتی را به ذهن آورند.روانشناسی رنگها به عنوان روش درمان

در برخی از فرهنگهای قدیمی، از جمله مصریها و چینیها، از رنگها برای درمان استفاده میشده است. این کار که گاهی به آن نور درمانی یا رنگ شناسی نیز گفته میشود هنوز هم به عنوان روش درمان جایگزین مورد استفاده قرار میگیرد.
از رنگ قرمز برای تحریک و ذهن و افزایش تمرکز استفاده میشود.
از رنگ زرد برای تحریک اعصاب استفاده میشود.
از رنگنارنجی برای بالا بردن سطح انرژی استفاده میشود.
از رنگ آبی برای کاهش درد و تسکین بیمار استفاده میشود.
از رنگ نیلی برای تسکین ناراحتیهای پوستی استفاده میشود.

اغلب روانشناسان به رنگ درمانی به دیده شک و تردید مینگرند و میگویند که درباره تاثیرات احتمالی رنگها اغراق شده و رنگها در فرهنگهای مختلف، معانی متفاوتی دارند. پژوهشها نشان دادهاند که در بسیاری از موارد، تاثیرات رنگها در تغییر حالت افراد، تاثیراتی زودگذر و موقتی بوده است.
برای مثال، قراردادن افراد در اتاق آبی ممکن است در ابتدا احساس آرامش در آنها به وجود آورد امّا این اثر پس از آن که آنها آرامششان را بازیافتند، به تدریج کاهش خواهد یافت.رنگ گرم و سرد در واقع به حسی که از دیدن چرخه رنگ به وجود می آید گفته می شود.
رنگ های گرم شامل رنگ های قرمز، زرد نارنجی است .
از این رنگ برای دیوار های محیط زندگی و خانه استفاده می شود یا به عنوان رنگ تاکید کننده و نمایش بیشتر رنگ های خنثی (سفید و مشکی) استفاده می شود.

رنگ های سرد مانند آبی، بنفش و سبز است.
یک انتخاب متداول در رنگ آمیزی دیوار محل زندگی و اتاق های خواب برای ایجاد احساس آرامش در فضای خانه به دلیل خصوصیت کاربردی بودن آنها می باشد.
از این رنگ ها برای هدایت احساسات و عواطف در وب سایت استفاده می شود.


رنگ های گرم شادابی و راحتی را القا می کنند.
این رنگ ها باعث می شوند فضا کوچکتر به نظر برسد، زیرا تن رنگ های گرم باعث ایجاد حس راحتی در افراد می شود .رنگ های گرم باعث فعال شدن عکس العمل های مغز می شود و احساس هیجان ، عشق و در بعضی مواقع عصبانیت را القا میکند. در فضا های خیلی بزرگ استفاده زیاد از رنگ های گرم باعث ابهت فضا می شود و با رنگ های خنثی هم تطابق دارد.
انتخاب رنگ های سرد، جهت آرامش و تسکین ، تا حدی منحصر به فرد است و باعث بزرگ تر به نظر رسیدن فضای موجود می شود .ایرادی که به رنگ های سرد چرخه ی رنگ می گیرند این است که فضا را سرد تر از آنچه هست نمایش میدهد و باید با فضا های آزاد منطبق شود. رنگ های سرد باعث ایجاد اثرات منفعل( غیر فعال) در مغز می شود که باعث ایجاد احساس رضایت، آرامش و عدم فعالیت می شود.

پایان بخش دوم
وقتی شما یک ماکرو ویو میخری؟ همون دقیقه نمیزنی به برق و دکمه هاش رو فشار بدی. چون میترسی خراب بشه و کلی بابتش پول دادی. ولی تو زندگی؟ مثلا برای ازدواج؟ روابط همسر ؟ و یا موفقیت تو زندگی هیچ دفترچه راهنمایی حاضر نیستی بخونی :| مجموعه سخنرانی های دکتر شاهین فرهنگ در مورد ازدواج و روابط همسر و موفقیت رو حتما خریداری کنید و زندگیتون رو 180 درجه تغییر بدید
************************************************************************************************************************
مقاله شروع یادگیری تری دی و انیمیشن سازی برای تازه کارها


مقاله شروع یادگیری زبراش


آخرین ویرایش: 5 سال, 1 ماه پیش ارسال توسط madmaster_3d.
كاربران زیر تشكر كردند: saeedebrahimip, esisb, naser196, omidasady, vahidam, Kaleybar, *muhammad, hich10, Sambrave, mahdyfo

مقاله جامع رنگ شناسی و کاربرد آن در تری دی و معماری داخلی 5 سال, 1 ماه پیش #79774

 • madmaster_3d
 • آفلاین
 • كاربر حرفه ای
 • ارسال: 2957
 • دریافت تشكر: 4322

بخش سوم

سلام به بچه های سایت. خوبید؟ صحبت کوتاه می کنم و اجازه بدید به بخش سوم رنگ شناسی بپردازیم. تو این بخش ما تک تک رنگ ها و خصوصیاتشون رو برای شما توضیح میدیم که انشالا تو کارهاتون از این اطلاعات استفاده بکنید.


قرمز
قرمز یکی از سه رنگ اولیه است . یکی از قدرتمند ترین و احساسی ترین رنگ هاست . رنگ قرمز احساس شیرینی و بی گناهی را در حین ترکیب با رنگ سفید و ایجاد رنگ صورتی میدهد و وقتی به صورت خالص استفاده میشود، تیزی و تندی را القا می کند. با اضافه شدن رنگ مشکی، قرمز احساسات سنگین تری را بیان می کند؛ مثلا عصبانیت یا بیان شدید احساسات. قرمز به عنوان رنگ اولیه هم در پس زمینه طرح ها و همبه عنوان رنگ تاکید،استفاده می شود . تقریبا در بین رنگ های دیگر بهترین رنگ برای تاکید است. طیف رنگی قرمز می توانند احساس عشق، هیجان، قدرت و رشد و نمو را القا کند .

چکیده خصوصیات رنگ قرمز:

• رنگ قرمز روشن برای بیان عشق و لذت.
• قرمز تیره برای بیان حس انتقام جویی، عصبانیت همچنین شجاعت و رهبری را القا می کند.
• صورتی برای ایجاد فضای رمانتیک و قابلیت های زنانه.
• قرمز- قهوه ای تغییر و سقوط را القا می کندسبز
رنگ سبز یکی دیگر از رنگ های اولیه است .این رنگ یکی از آرامش بخش ترین رنگ ها است که دارای سایه های خنثی است. سبز تعادل و هارمونی را القا می کند و بعضی اوقات برای شرح طبیعت و ایجاد امید استفاده می شود. سبز کمی روشن تر ( با مقداری زرد) بیشتر شادی آور و نورانی است و می توانند کمی هم حس گرمی رنگ را هم منتقل کند. سبز تیره تر ثبات، امنیت و فراوانی را القا می کند .بیشتر ما را به یاد اسکناس و ثروت
می اندازد. در طرح ها از رنگ سبز در زمینه یا به عنوان رنگ تاکید استفاده می شود. این رنگ یکی از رنگ های مناسب برای چشم انسان است .لازم است بدانید که که بعضی اوقات پیامد ها عاطفی ناخواسته را با رنگ سبز نشان میدهد مثلا بیماری یا بی تجربگی.


چکیده خصوصیات رنگ سبز:
• زرد- سبز بیماری و اختلاف را القا می کند.
• سبز تیره جاه طلبی، کامیابیرا القا می کند.
• سبز متمایل به آبی سلامتی و ثبات را القا می کند.
• سبز زیتونی نماد صلح و هارمونیرا القا می کند.
آبی

آبی رنگ آرامش ، صلح و امنیت است.آخرین رنگ از سه رنگی است که رنگ های اصلی RGB، که ما در طراحی های دیجیتالی در ترکیب رنگ های مختلف از آنها استفاده می کنیم، را می سازد.آبی به دلیل اینکه حس آرامش و دوستی را القا می کند به عنوان رنگ اصلی است که شبکه های اجتماعی محبوب مردم یعنی فیس بوک وتویتر از آن استفاده کرده اند. از رنگ آبی هم به عنوان رنگ های پیش زمینه و هم رنگ های تاکیدی
می توان استفاده کرد و همچنین رنگی است که مردم با آن به راحتی ارتباط برقرار می کنند و البته می توانیم بگوییم که این رنگ، یک رنگ مردانه نیزهست. از آبی تیره تر در رنگ متن استفاده می شود .از رنگ های تیره تر در چرخه رنگ بیشتر برای وب سایت های شرکتی استفاده می شود.آبی به آب و آسمان نیز ارتباط دارد که به وب سایت شما حس طبیعت را میدهد.رنگ های آبی به ندرت در موضوعات مربوط به مواد غذایی و بسته بندی
غذا ها استفاده می شوند؛زیرا بعضی از مطالعات نشان داده است که تاثیرآرامشی که از این رنگ گرفته می شود جلوی اشتهای افراد را می گیرد.

چکیده خصوصیات رنگ آبی :

• آبی روشن سلامتی، عمق، ثبات و ایمان را القا میکند .
• آبی تیره تر دانش ، قدرت ، اعتماد و کمال را القا می کند.
بنفش
رنگ بنفش ترکیبی از طیف رنگ های گرم و سرد یعنی عشق و آرامش، رنگ های قرمز و آبی می باشد. بنفش از قدیم نماد اشراف، قدرت و ثروت است . بنفش همچنین به ترویج حس خلاقیت و قوه تخیل کمک می کند؛ زیرا این رنگ غالب در طبیعت نیست. از رنگ بنفش استفاده گوناگونی می شود. سایه های سبک، که خیلی نرم و ظریف است،می تواند یک حس رمانتیک ایجاد کند .سایه های تیره تر احساس سنگین تر و دمدمی مزاج بودن را القا می کند و در بعضی مواقع حس بی ثابتی و سر سختی را میدهد.


چکیده خصوصیات رنگ بنفش

• بنفش روشن حس لطافت، حس نوستالژی و رومانتیک را القا می کند.
• بنفش تیره حس دمدمی مزاج بودن، سر سختی ، دلتنگی و نا امیدی و در بعضی مواقع حس قدرت طلبی و نظارت را القا می کند
زرد

زرد به راحتی، شادی را القا می کند. این رنگ با احساس انرژِی زائی و تشویق در ارتباط است .این رنگ بسیار مهیج است و به همه چیز حس روشنائی و خورشیدی می دهد . یکی از معایب استفاده از رنگ زرد انتقال حس خطر است. رنگ زرد برای برجسته تر کردن موضوعی یا تاکید استفاده می شود؛ اما استفاده تمام طرح از این رنگ بسیار دشوار است؛زیرا باید با انتخاب کنتراست های موجود دراین رنگ مطمئن شوید که پیغام شما درست منتقل می شود . در صورتی که این رنگ در فرمت روشن تر استفاده شود، جلوه اولیه خود را دست میدهد .

چکیده خصوصیات رنگ زرد:

• رنگ زرد روشن برای القای حس خطر و ترس است.
• رنگ زرد تیره تر برای القای شادی ، لذت و تازگی است.
نارنجی
نارنجی یک ترکیب دارای هارمونی بین رنگ های قرمز و زرد است. یعنی ترکیب عشق و انرژی با رنگ اولیه یعنی زرد به همراه حس خورشیدی و تازگی آن است. نارنجی به برقراری تعادل، انرژی زا بودن و فراخوانی گرایش دارد. اما استفاده از این رنگ در کار، کمی سخت است .
طیف های نارنجی بیشتر، در قسمت های مهم سایت و به صورت رنگ تائید کننده استفاده می شود، اما وقتی به عنوان رنگ غالب از آن استفاده کنیم،کمی کار شلوغ به نظر می رسد. از نارنجی برای نمایش حرکت در طرح استفاده کنید اما احتیاط کنید. نارنجی قدرت غلبه بر عناصر دیگر در طرح را دارد.

چکیده خصوصیات رنگ نارنجی :

• زرد- نارنجی یا نارنجی طلایی حس پرستیژ و خرد را القا می کند.
• قرمز – نارنجی حس لذت، انرژی و سلامتی و آرزو را القا می کند.
• نارنجی تیره به معنی تغییر و عدم اطمینان استقهوه ای و رنگ های خنثی
رنگ های خنثی ( رنگ بژ، شیری، خاکستری مایل به قهوه ای، توسی) و قهوه ای،بهترین مثال ممکن از طبیعت هستند که بسیار در طراحی ها استفاده می شوند. رنگ های خنثی و قهوه ای مذمون آرامش و صلح ، سازگاری، اعتبار و حتی حس خستگی را القا می کنند. قهوه ای، کاربرد های گوناگونی در طرح دارد؛مثلا برای پس زمینه طرح، به عنوان رنگ تاکید کننده وبرای رنگ متون استفاده می شود. همچنین در ترکیب با رنگ های دیگر برای ایجاد افکت های زیبا استفاده می شود.


چکیده خصوصیت رنگ قهوه ای :
• قهوه ای خیلی کمرنگ برای القای آرامش، پاکی، ظرافت است.
• قهوه ای کمرنگ ( میانه) خستگی، کسلی و حفاظت را القا می کند
• قهوه ای تیره استحکام، راحتی و تجربه را القا می کنند.سیاه و سفید
رنگ های سفید و سیاه خالص ترین شکل رنگ هستند .هر یک معنای سادگی و اداری بودن را می رساند. تقریبا غیر ممکن است که رنگی را بدون استفاده از رنگ های سیاه و سفید ایجاد کرد. سفید معمولا مذمون تمیزی ، پاکی و کمال را القا می کند. رنگ مشکی معنی قدرت ، رمز آلود بودن و ظرافت را منتقل میکند. بعضی اوقات معنی ترس و نا شناخته بودن را هم میدهد. هر کدام از این رنگ ها در صورتی که با رنگ های دیگر به کار برده نشود، خیلی سرد و خشک به نظر می رسند. ترکیب رنگ سفید و سیاه که توسی است حس آرامش و کسل کننده ای را منتقل می کند.

چکیده خصوصیت رنگ ها ی سفید و مشکی:

• سفید، تمیزی، پاکی و رهایی ر القا می کند.
• سیاه، قدرت، ظرافت و رمزآلودگی را القا می کند.
• توسی آرامش و بی تمایلی را القا می کند


پایان بخش سوم
وقتی شما یک ماکرو ویو میخری؟ همون دقیقه نمیزنی به برق و دکمه هاش رو فشار بدی. چون میترسی خراب بشه و کلی بابتش پول دادی. ولی تو زندگی؟ مثلا برای ازدواج؟ روابط همسر ؟ و یا موفقیت تو زندگی هیچ دفترچه راهنمایی حاضر نیستی بخونی :| مجموعه سخنرانی های دکتر شاهین فرهنگ در مورد ازدواج و روابط همسر و موفقیت رو حتما خریداری کنید و زندگیتون رو 180 درجه تغییر بدید
************************************************************************************************************************
مقاله شروع یادگیری تری دی و انیمیشن سازی برای تازه کارها


مقاله شروع یادگیری زبراش


كاربران زیر تشكر كردند: eedeh1, esisb, shanbe7, Hami3d, omidasady, vahidam, Kaleybar, hich10, Sambrave, mahdyfo, memaran1

مقاله جامع رنگ شناسی و کاربرد آن در تری دی و معماری داخلی 5 سال, 1 ماه پیش #79776

 • madmaster_3d
 • آفلاین
 • كاربر حرفه ای
 • ارسال: 2957
 • دریافت تشكر: 4322

بخش چهارم ( آخر)


سلام دوستان. خوبید؟ خوب با بخش چهارم رنگ شناسی در خدمت شما دوستان عزیز هستیم. تو این بخش به کاربرد رنگ ها در معماری و دکراسیون داخلی
می پردازیم. اگر موافق باشید شروع کنیم.رنگ سبز در دکوراسیون

رنگ سبز را بهتر است در ترکیب با بنفش و نقره‌ای به کار برد . استفاده از رنگ سبز به علت خنثی بودن برای دکوراسیون داخلی فوق‌العاده است . رنگ سبز به دلیل ویژگی آرامش بخشی که دارد ، برای اتاق خواب و سرویس‌های بهداشتی مناسب است . سبز اگر در کنار طیف بنفش و نقره‌ای قرار بگیرد ، زیباتر خواهد بود . رنگ سبز به علت عدم انعکاس رنگ پوست ، در سالن‌های پوست و زیبایی و حتی بوتیک‌ها و فروشگاه‌های لباس بکار برده نمی شود .رنگ آبی در دکوراسیون

رنگ آبی برای قسمت‌های پذیرش مناسب است و محیطی اداری و متعادل ایجاد می‌کند . آبی به تنهایی به صورت طیف‌ها و سایه‌های مختلف ، محیطی زیبا، آرام، ایده‌آل و آسمانی را ایجاد ‌کند که برای اتاق‌خواب و سرویس‌های بهداشتی مناسب است.

رنگ زرد در دکوراسیون

زرد بهتر است در ترکیب با رنگ‌های دیگر به کار رود . زرد گرم و آفتابی، درخشان، مثبت، گیرا، شادی‌آور، امیدوارکننده، اشتهاآور، الهام‌بخش و نشانه خوش آمد گویی است . استفاده از رنگ زرد ملایم ،مثلا طلایی در اتاق ناهارخوری باعث تحریک اشتها می شود . رنگ کرم نباتی، شاد و متناسب با روحیات بچه ها و نوجوانان است . این رنگ باعث تقویت حافظه شده و به مطالعه کمک می‌کند. رنگ زرد برای استفاده در مغازه های کوچک هم مناسب است. باید دقت کرد که کاربرد آن به تنهایی باعث ایجاد خشونت می شود ، بنابراین بهتر است در ترکیب با سایر رنگها بکار رود .
رنگ قرمز در دکوراسیون

رنگ قرمز نشانه سرور و شادی، شانس، لوکس و جدید بودن، عشق و علاقه است . قرمز رنگ پرهیجانی است و در کشورهای آسیایی رنگ بسیار مهم و معمولی است.
در استفاده از رنگ قرمز، باید احتیاط کرد . ارجح است قرمز به صورت پراکنده در جاهای مختلف به کار رود . در دکوراسیون منزل بهتر است از رنگ قرمز در جاهای خاص مورد علاقه استفاده شود، تا از این طریق آن بخش بیشتر در معرض توجه قرار گیرد. استفاده از قرمز در اطراف شومینه ، حتی اگر خاموش باشد، نشانگر وجود گرما است . با استفاده از رنگ قرمز ، محیط بسته‌تر شده و حس صمیمیت القا می‌شود . قرمز رنگ مناسبی برای اتاق خواب نیست ، چون مقدار تنفس را زیاد کرده و خواب و آرامش را کاهش می دهد . در مکانهای تجاری استفاده از مبلمان چرمی قرمز در یک فضای کاملا سفید همراه با آویزهای قرمز به حدی جاذب است که هر کس را وادار به نشستن می کند . از قرمز در سالنهای آرایش و اتاق پرو نیز می توان استفاده کرد .
رنگ قهوه‌ای در دکوراسیون
قهو‌ه‌ای همیشه مد است . همین موضوع سبب می شود که در دکوراسیون داخلی زیاد از آن استفاده شود . نمود این رنگ کاملا ارتباط مستقیم با هماهنگی آن با سایر وسایل دارد . این که همراه با صورتی چرک بکار رود یا زرد و سفید ، ظاهر متفاوتی پیدا می‌کند . قهوه‌ای در ترکیب با این رنگ‌ها سرگرم‌کننده است و پایداری را القا می کند .رنگ مشکی در دکوراسیون

مشکی به علت خنثی‌بودن با هر رنگی که استفاده شود، تاثیر فوق‌العاده‌ای دارد. مشکی رنگ فوق‌العاده‌ای برای طراحان داخلی محسوب می شود. به آن لاک الکل می‌زنند و در ترکیب با قرمز جلوه ویژه ای به محیط می‌دهند .اگر بخواهید میزان توجه به چیزی را کاهش دهید، می توانید به آن مشکی مات بزنید. مشکی با رنگ‌های متالیک طلایی، نقره‌ای، مسی و برنجی جلوه‌ای بی نظیر پیدا می کند. این رنگ اغلب در نازک‌کاری‌ها برای ایجاد ظرافت به کار می رود. یک نیمکت که رویه آن از سنگ گرانیت مشکی باشد، می تواند ظاهر زیبایی به آشپزخانه ببخشد. مشکی رنگ خوبی برای کفپوش است. از رنگ سیاه و سفید ، به صورت کاشی یا موزاییک به صورت یک در میان در کف سرویس‌های بهداشتی استفاده می شود ، زیرا با کنتراست یا تضادی که ایجاد می‌کند فضا را بزرگ‌تر جلوه می‌دهد. استفاده از رنگ مشکی به تنهایی برای رنگ‌ دیوار مناسب نیست، زیرا محیط را بسته و ترسناک می‌کند. از این رنگ معمولا در چراغ‌ها و دستگیره‌های در به عنوان یک رنگ خنثی که اشیاء و طرح‌های اطراف خود را به خوبی جلوه می‌دهد، استفاده می شود .رنگ نارنجی در دکوراسیون

استفاده از نارنجی به عنوان یک رنگ گرم و شاد برای منزل افراد مسن و موسسات نگه‌داری از سالمندان بسیار مناسب است. خاصیت ضد افسردگی این رنگ موجب کاهش کج‌خلقی و زود‌رنجی در افراد می شود . نارنجی رنگ مناسبی برای مکانهایی است که افراد زیادی حضور دارند ، زیرا تحریک‌پذیری، زودرنجی، کج‌خلقی و خصومت بین افراد را کاهش می‌دهد و در بهبود رفتارهای اجتماعی موثر است . نارنجی برای تشدید سایر رنگ‌ها مناسب ‌است . در یک دکوراسیون یکنواخت ، استفاده از چند کوسن نارنجی کم‌رنگ ، یا چند گل نارنجی در جاهای مختلف فضا را روشن می کند و روحی تازه به آن می بخشد .
رنگ بنفش در دکوراسیون

علیرغم اینکه ، بنفش رنگ باشکوهی است، در دکوراسیون داخلی کمتر مورد استفاده قرار می گیرد و عموما به شکل کم‌رنگ یا یاسی به کار می‌رود. بنفش به خاطر ملایم بودن و آرامش‌بخشی ، برای اتاق خواب دخترها مناسب است. بنفش رنگ خلاقی است و استفاده از آن در محیط‌های کار و آموزش مناسب است. اگر در کنار زرد قرار بگیرد، جلوه خاصی پیدا می کند و حس قوی‌ای را القاء می‌کند. استفاده از این رنگ به عنوان پارچه مبلمان ناهارخوری هم می تواند تاثیری قابل توجه داشته باشد.رنگ صورتی در دکوراسیون

صورتی همراه با قهوه‌ای شکلاتی بسیار موثر واقع می شود . این رنگ بسیار نرم و لطیف است. کم‌رنگ آن ظریف، ملایم و آرام‌بخش است و رنگ تند آن موجب انگیختگی احساسات می شود. صورتی اغلب رنگ مورد علاقه دختربچه‌هاست. شاید چون احساس خوبی از آن دارند و حس صمیمیت را در آن‌ها القا می‌کند. از این جهت ، بیشتر در اتاق خواب دخترها استفاده می‌شود و برای اتاق میهمان نیز مناسب است .

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

آپدیت جدید:


راستی چند وقت پیش حمید عزیز تو بخش آموزش نورپردازی وری یک ساتی هم معرفی کردند که در مورد پیدا کردن رنگ مکمل و بقیه حالت ها بود. من اون سایت رو قرار میدم و گزینه هاش رو هم توضیح میدم.سایت color.adobe.com
الان فرض کنید ما می خوایم یک کاری 2 بعدی یا 3 بعدی بزنیم و میخوایم مثلا فلان رنگ رو انتخاب کنیم. حالا رنگ ما آبی هستش ولی ما کلی رنگ آبی داریم.برای اعداد آبی مورد نظرمون رو تو این سایت وارد می کنیم
اون قسمت RGB
191 109 61
خوب حالا با گزینه های این سایت رنگ های مکمل و یا حالت های دیگه رو پیدا می کنیم
من حالت ها رو به ترتیب توضیح میدم

اولین حالت Analogous
این گزینه رنگ های مشابه به رنگ آبی ای که ما انتخاب کردیم رو برامون پیدا می کنه. یعنی مثلا رنگ نیلی که به آبی نزدیکه و یا بنفش و ..

حالت Monochromatic
این گزینه فقط رنگ های مشابه نزدیک به خود آبی رو پیدا می کنه. یعنی آبی پر رنگ آبی تیره آبی روشن و ..

حالت Triad
این حالت رنگ هایی که در حالت مثلث رنگ اصلی ( یعنی ابی زرد قرمز ) رو نزدیک به رنگ شماست پیدا می کنه.

حالت Complementary
این حالت رنگ های مکمل رنگ شما رو پیدا می کنه. یعنی مثلا رنگ مکمل قرمز همانطور که گفتیم میشه سبز .

حالت Compound
این مثل بالایی هستش با این تفاوت که رنگ های نزدیک به به رنگ های مورد نظر شما رو هم مکملش رو پیدا می کنه. یعنی مثلا شما رنگ قرمز رو که انتخاب کنید. این میاد رنگ نارنجی و قهوه ای رو هم انتخاب می کنه. بعد مکملشون یعنی رنگ سبز و سبز تیره رو هم پیدا می کنه

حالت Shade
این حالت رو هم در مقاله گفتم چیه. اینجا کاری که می کنه این هستش که میاد رنگ شما رو یکمی بهش سفید میده و یکمی سیاه و رنگ های مختلفی از قرمز شما مثل قرمز روشن قرمز تیره به وجود میاد که نشونتون میده.موفق و سلامت باشید 

علی گلزار ( MadMasTer_3D )


خوب به پایان بحث رنگ شناسی رسیدیم. درسته که این مطالب گردآوری شده بود. ولی من وقت زیادی رو برای تهیه این مقاله و همچنین دانلود و آپلود عکس ها گزاشتم. این رو گفتم که فکر نکنید یک کپی پیست خالی بوده :)موفق و سلامت باشید 

علی گلزار ( MadMasTer_3D )

وقتی شما یک ماکرو ویو میخری؟ همون دقیقه نمیزنی به برق و دکمه هاش رو فشار بدی. چون میترسی خراب بشه و کلی بابتش پول دادی. ولی تو زندگی؟ مثلا برای ازدواج؟ روابط همسر ؟ و یا موفقیت تو زندگی هیچ دفترچه راهنمایی حاضر نیستی بخونی :| مجموعه سخنرانی های دکتر شاهین فرهنگ در مورد ازدواج و روابط همسر و موفقیت رو حتما خریداری کنید و زندگیتون رو 180 درجه تغییر بدید
************************************************************************************************************************
مقاله شروع یادگیری تری دی و انیمیشن سازی برای تازه کارها


مقاله شروع یادگیری زبراش


آخرین ویرایش: 5 سال, 1 ماه پیش ارسال توسط madmaster_3d.

مقاله جامع رنگ شناسی و کاربرد آن در تری دی و معماری داخلی 5 سال, 1 ماه پیش #79779

 • Sambrave
 • آفلاین
 • کاربر متخصص - 1 برنده مسابقه
 • میثم شجاعی
 • ارسال: 280
 • دریافت تشكر: 334
سپاس
خیلی خوب بود آقا علی
خسته نباشی
---
آخرین ویرایش: 5 سال, 1 ماه پیش ارسال توسط Sambrave.
كاربران زیر تشكر كردند: madmaster_3d

مقاله جامع رنگ شناسی و کاربرد آن در تری دی و معماری داخلی 5 سال, 1 ماه پیش #79782

 • madmaster_3d
 • آفلاین
 • كاربر حرفه ای
 • ارسال: 2957
 • دریافت تشكر: 4322
سپاس
خیلی خوب بود آقا علی
خسته نباشی
---
( این مبحث رو در بخش 3ds max ایجاد کردید و فکر میکنم این یک مبحث عمومی هست و به کار همه میاد نه تنها مکس کاران :)


خواهش می کنم سام اقای عزیز :)
فقط خواهشا من رو علی صدا کن. آقاش برای خودت.
آره راست میگی. خوب انشالا مدیران این مطلب رو به جای درست انتقالش بدن
راستی یک آپدیت کوچولو به آخر آموزش اضافه کردم حتما ببین.

مرسی از نظرت :) خستگی آدم در میره
و مرسی بقیه دوستان که از این مقاله و آموزش دیدن می کنند.
موفق و سلامت باشی دوست من
وقتی شما یک ماکرو ویو میخری؟ همون دقیقه نمیزنی به برق و دکمه هاش رو فشار بدی. چون میترسی خراب بشه و کلی بابتش پول دادی. ولی تو زندگی؟ مثلا برای ازدواج؟ روابط همسر ؟ و یا موفقیت تو زندگی هیچ دفترچه راهنمایی حاضر نیستی بخونی :| مجموعه سخنرانی های دکتر شاهین فرهنگ در مورد ازدواج و روابط همسر و موفقیت رو حتما خریداری کنید و زندگیتون رو 180 درجه تغییر بدید
************************************************************************************************************************
مقاله شروع یادگیری تری دی و انیمیشن سازی برای تازه کارها


مقاله شروع یادگیری زبراش


آخرین ویرایش: 5 سال, 1 ماه پیش ارسال توسط madmaster_3d.
كاربران زیر تشكر كردند: shanbe7, ShahriaR 3D, *muhammad, Sambrave
مدیران انجمن: m.bodat
زمان ایجاد صفحه: 0.47 ثانیه

جدیدترین آثار ارسالی در گالری

جدیدترین ارسالهای تالارگفتگو