تولد یک Physics Engine جدید در نرم افزار 3ds Max

در تاریخ جمعه, 05 تیر 1394 در بخش اخبار دنیای CG توسط مصطفی رضایی

انتشار پلاگین BulletFX ابزاری جهت شبیه سازی های داینامیکی در تری دی مکس

تولد یک Physics Engine جدید در نرم افزار 3ds Max
دیروز بازهم شاهد یک رخداد و اتفاق مهم در حوزه نرم افزار 3ds Max بودیم. اتفاقی که بصورت مستقیم به مبحث داینامیک در این نرم افزار مربوط میشه و مورد توجه بسیاری از کاربران 3ds Max قرار گرفته. روز گذشته پلاگین BulletFX توسط یک گروه developer به نام AlphaVFX منتشر شد. بیس و پایه سورس کدهای این پلاگین برگرفته از همون فیزیک انجین اوپن سورس معروف یعنی Bullet Physics هست اما با کمی تغییرات ساختاری که برای آشنایی بیشتر پیشنهاد میکنم در ادامه باما همراه باشید.
 

نگاهی به تاریخچه Physics Engine ها در نرم افزار 3ds Max

انتشار پلاگین BulletFX ابزاری جهت شبیه سازی های داینامیکی در تری دی مکس
 
شاید خیلی از شما دوستان بخاطر داشته باشید که نرم افزار 3ds Max از نسخه 6 دارای یک سیستم داینامیکی شد بنام Reactor که بعنوان یک سیستم داینامیکی عمل شبیه سازی هایی همچون Rigid Body رو انجام میداد. در هسته این ریکتور چیزی نبود جز فیزیک انجین Havok که این موتور در اون زمان از محبوبیت ویژه ای برخوردار بود.
 
انتشار پلاگین BulletFX ابزاری جهت شبیه سازی های داینامیکی در تری دی مکس
 
انتشار پلاگین BulletFX ابزاری جهت شبیه سازی های داینامیکی در تری دی مکسسیستم قدرتمند Reactor تا 3ds Max 2011 تونست دوام بیاره و بعنوان اولین انتخاب کاربران این نرم افزار باشه اما این انتظار میرفت که این انجین هم عمر مشخصی رو داشته باشه. اما Havok شاید فکرش رو نمیکرد که حضورش بعنوان Dynamic سیستم تری دی مکس با خودنمایی های کمپانی NVIDIA به پایان برسه. بله در اون سالها کمپانی NVIDIA از یک انجین قدرتمند رونمایی کرد بنام Nvidia PhysX که پلاگین های مخصوصی از این انجین قدرتمند رو برای نرم افزارهای 3ds Max و Maya نیز عرضه کرد و بسرعت تونست جایگاه خودش رو در این نرم افزارها (خصوصا در نرم افزار 3ds Max) تثبیت کنه.
 
انتشار پلاگین BulletFX ابزاری جهت شبیه سازی های داینامیکی در تری دی مکس
 
حالا در این بین Autodesk باید تصمیم مهمی رو میگرفت. اینکه همچنان بر اساس انجین مورد نظر شرکت Discreet یعنی Reactor کارش رو ادامه بده و یا با قبول یک ریسک Nvidia PhysX رو وارد تری دی مکس کنه و یک گام بلند به سمت جلو برداره. خب در اون مقطع بسیاری از توسعه دهندگان افزونه های 3ds Max نیز به سمت PhysX رفته بودن. بعنوان مثال میتونم به RayFire و یا BOX#2 و BOX#3 اشاره داشته باشم. پس در نتیجه اتودسک این ریسک رو پذیرفت و حذف Reactor از نرم افزار 3ds Max کلید خورد.
 
اولین نشانه های حذف Reactor در مکس 2011 با انتشار پکیج Subscription Advantage Pack مشاهده میشد و سرانجام در 3ds Max 2012 بصورت کامل Reactor حذف شد و جای خودش رو به ابزار جدیدی داد بنام MassFX که هسته Physics Engine اون درواقع همون Nvidia PhysX بود.
 
انتشار پلاگین BulletFX ابزاری جهت شبیه سازی های داینامیکی در تری دی مکس
 
اما در بین همون بحبوحه ها و کشمکش هایی که در بین این انجین ها وجود داشت، یک Physics Engine رایگان بسرعت تونست جایگاه ویژه ای رو در این عرصه پیدا کنه و اونم چیزی نبود جز انجین اوپن سورس (متن باز) Bullet Physics که برای اولینبار در سال 2003 ساخته شد و تاکنون درحال توسعه و پیشرفته. این فیزیک انجین برای شبیه سازی های داینامیکی مثل Rigid body و همینطور soft body طراحی و ساخته شده و تا این لحظه ازش در بسیاری از آثار سینمایی، بازی های رایانه ای و انیمیشن های کارتونی استفاده شده.
 
انتشار پلاگین BulletFX ابزاری جهت شبیه سازی های داینامیکی در تری دی مکس
 
پلاگین های انجین Bullet درحال حاضر برای نرم افزارهایی مثل LightWave 3D ، Cinema 4D ، Houdini ، Softimage ، Maya و Blender عرضه شده. اما اولین چیزی که در این بین بشدت جلب توجه میکنه عدم وجود نام نرم افزار 3ds Max هست و همین موضوع بعنوان یکی از درخواست های بسیار زیاد کاربران این نرم افزار از کمپانی Autodesk بوده. بخوبی یادمه که سال گذشته بسیاری از کاربران امیدوار بودن که Autodesk در 3ds Max 2016 قصد داره Bullet رو در این نرم افزار اضافه کنه اما این اتفاق نیوفتاد و گویا این کمپانی حالا حالاها خیال نداره از ابزاری که شاید چند سال بیشتر نیست در این نرم افزار اضافه شده یعنی MassFX (همون Nvidia PhysX) دست بکشه.
 

مروری بر پلاگین جدید BulletFX

انتشار پلاگین BulletFX ابزاری جهت شبیه سازی های داینامیکی در تری دی مکس
 
خب پس در بالا بصورت کلی تونستیم یک آشنایی کلی رو در رابطه با فیزیک انجین های مختلف در نرم افزار 3ds Max داشته باشیم. حالا اگه نوبتی هم باشه نوبت به Bullet Physics میرسه. انجینی اوپن سورس و قدرتمند که خیلی خوب تونسته خودش رو در راس تمامی Physics Engine های اوپن سورس موجود قرار بده. اما در بالا هم گفتم که متاسفانه کاربران نرم افزار 3ds Max از وجود این انجین محروم هستن و عدم توجه کمپانی Autodesk به این موضوع باعث شد تا یک Developer مستقل یعنی AlphaVFX شروع به ساخت یک پلاگین برای شبیه سازی های داینامیکی بکنه که سورس انجین این پلاگین درواقع همین Bullet هست و به همین خاطر نامش رو BulletFX گذاشت.
 
انتشار پلاگین BulletFX ابزاری جهت شبیه سازی های داینامیکی در تری دی مکس
 
اما قبل از هرگونه توضیح درباره کلیات این انجین جدید یک موضوعی رو بگم و اونم اینکه وجود انجین Bullet در نرم افزار 3ds Max چندان تازگی هم نداره. قبلا از طریق افزونه های مختلفی امکان استفاده از این انجین برای ما کاربران 3ds Max نیز میسر شده بود. پلاگین های قدرتمندی مثل thinkingParticles و یا RayFire این موتور قدرتمند فیزیکی رو در خودشون جای داده بودن و حتی پلاگین رایگان و اوپن سورسی با نام Bullet4Max نیز برای همین انجین در نرم افزار 3ds Max ارائه شده بود که همگی در اختیار کاربران این نرم افزار قرار دارن اما BulletFX چیز دیگریست ! با ما همراه باشید تا با این ابزار جدید بیشتر آشنا بشیم.
 
انتشار پلاگین BulletFX ابزاری جهت شبیه سازی های داینامیکی در تری دی مکس
 
این Physics Engine جدید بعنوان نسل جدید سیستم شبیه سازی های داینامیکی در نرم افزار 3ds Max ازش یاد میشه و شاید بعنوان اصلی ترین ویژگی اون بشه به پردازش محاسبات با پردازنده گرافیکی یعنی GPU اشاره داشته که این پلاگین با عنوان Full GPU accelerated physics engine ارائه شده.
 
در قسمت زیر میتونید یک لیست کاملی از ویژگی های کلیدی BulletFX رو مشاهده کنید :
 • Bullet Physics dynamics engine
 • GPU-accelerated mesh generation
 • Stickiness solver
 • Rigid body glue
 • Maxscript API for custom tool creation
 • Realtime solver
 • Aerodynamic velocity solver
 • Bullet forces
 • Bullet constraints
 • Deep Bullet properties exposed
البته متاسفانه AlphaVFX هنوز بصورت دقیق و کامل درباره ویژگی های کلیدی این نرم افزار توضیحات و مطالب جامع و کاملی و منتشر نکرده اما ازتون دعوت میکنم ویدئویی که بعنوان Preview این انجین در فضای مجازی منتشر شده رو مشاهده کنید.
 
مشخصات
مدت زمان : 5 دقیقه و 16 ثانیه
کیفیت : 720p - HD
حجم : 24 مگابایت

 
جالبه اگه دقت کرده باشید در بخشی از ویدئو همون شبیه سازی افتادن تکه های بریده شده گوشت هم بود. یعنی همون مثالی که در ویدئوی ویژگی های جدید Houdini 14 وجود داشت و مثل اینکه این بخش برای خیلی ها جدابیت داشته.
 
اما جدای از این موضوعات شاید یکی از مهمترین ویژگی که خیلی ها انتظارش رو از این پلاگین های جدید در زمینه شبیه سازی های داینامیکی داشته باشن، افزایش سرعت باشه. به هرحال وقتی صحبت از GPU accelerated میشه باید هم منتظر یک انقلاب در سرعت شبیه سازی باشیم. خب AlphaVFX هم به این موضوع کاملا آگاه بوده و در پلاگین BulletFX میتونیم افزایش سرعت چشمگیری رو شاهد باشیم که من صحبتم رو در اینباره ادامه نمیدم و فقط ازتون دعوت میکنم ویدئوی زیر رو تماشا کنید.
 
مشخصات
مدت زمان : 4 دقیقه
کیفیت : 720p - HD
حجم : 8 مگابایت

 
خب دوستان در انتها فقط لازم میدونم این رو بگم که درحال حاضر این پلاگین عرضه شده ولی هنوز لینک دانلودی که ماهم بتونیم ازش استفاده بکنیم منتشر نشده. این پلاگین BulletFX حدود 260 دلار قیمت گذاری شده که علاقمندانش میتونن با مراجعه به وبسایت سازنده نسبت به خرید اون اقدام کنند.
 
درضمن درصورتی که ازش لینک دانلودی منتشر بشه درصورت درخواست حتما لینک دانلودش در تالار گفتگو قرار خواهد گرفت.
 
بی صبرانه منتظر نظرات شما هستم. حتما دیدگاهتون رو با ما به اشتراک بگذارید ...
 
یاحق
 
مصطفی رضایی

مصطفی رضایی

در زمینه گرافیک سه بعدی، انیمیشن سازی و موشن گرافیک فعالیت میکنم و با نرم افزار هایی مثل تری دی مکس، افتر افکتز، فتوشاپ و ... آشنایی دارم. این وبسایت از سال 1390 راه اندازی شد تا مرجعی باشه برای تمامی هنرمندان صنعت CG در ایران ...

نظرات (40)

 • hbr

  hbr

  05 تیر 1394 ساعت 07:51 |
  ممنون بابت این مطلب بسیار جالب و به روز . ظاهرا که خیلی قدرتمند به نظر میرسید . امیدوارم هنرمندای خوب کشورمون بخوبی از اون استفاده کنن.
  با تشکر .
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   05 تیر 1394 ساعت 23:40 |
   درود بر شما دوست عزیز
   بله ابزار قدرتمندیه و گویا سازنده اون قصد داره خیلی توسعش بده
   واقعا امیدوارم که برای دوستان مفید باشه
 • GholamrezaDar

  GholamrezaDar

  05 تیر 1394 ساعت 09:54 |
  خبر خیلی خوبی بود ممنون .
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   05 تیر 1394 ساعت 23:40 |
   خواهش میکنم رضا جان
 • امین صادقوند

  امین صادقوند

  05 تیر 1394 ساعت 11:06 |
  خیلی خبر خوبی بود
  ممنونم مصطفی جان
  که همیشه خبر های دسته اول رو منتشر میکنی

  متشکرم
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   05 تیر 1394 ساعت 23:40 |
   درود بر امین صادقوند عزیز. لطف داری
   ممنون از حضورت
 • عبدالجلیل سلطانی

  عبدالجلیل سلطانی

  05 تیر 1394 ساعت 11:33 |
  درود به مصطفی عزیز
  این یکی از پلاگین های مورد علاقه بازی سازان و همچنین شبیه سازی اتفاقات در مکس .
  نکته جالبی در معرف این پلاگین دیده میشه " شباهت زیادی به پلاگین Shatter ToolKit داره که همین شبیه سازی فیزیکی رو در
  انجین یونیتی انجام میده .
  با تشکر از زحمات شما در معرفی آخرین فرآورده های CG
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   05 تیر 1394 ساعت 23:46 |
   درود بر شما
   البته بنده خیلی با این ابزاری که نام بردید (Shatter ToolKit) آشنایی ندارم. ولی خب بله معمولا ابزارهایی که در زمینه شبیه سازی های داینامیکی استفاده میشن شباهت هایی رو دارن.
   ممنون از حضورتون
 • محمد مهدی

  محمد مهدی

  05 تیر 1394 ساعت 11:46 |
  چه جالب ! کاربر های مکس همیشه دنبال یه راه حل خوب تو بحث داینامیک هستند و ما نیز !
  راستی خیلی خوب میشه اگر برای مبحث داینامیک توی مکس هم آموزش جدا گانه منتشر کنید .

  ممنون ومتشکر
  یا علی
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   05 تیر 1394 ساعت 23:48 |
   محمد جان البته فعلا قولش رو نمیدم ولی برای موضوع داینامیک در نرم افزار 3ds Max که موضوع خیلی مهمی هم هست برنامه هایی رو داریم. مطمئن باشید که این مبحث رو رها نمیکنیم.
   موفق باشید
 • time

  time

  05 تیر 1394 ساعت 12:07 |
  خیلی عالی بود .این پلاگین خیلی جالبه به خصوص اینکه از gpu برای محاسبات استفاده می کنه.
  تشکر برای زجماتتون مصطفی جان.
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   05 تیر 1394 ساعت 23:49 |
   بله امیر جان. و استفاده از GPU همیشه سرعت رو باخودش به همراه میاره که توی این انجین بخوبی دیده میشه.
   ممنون از حضورت امیر جان
 • Houdini

  Houdini

  05 تیر 1394 ساعت 12:50 |
  ممنون مصطفی جان مثل همیشه عالی و کامل فقط یک سوالی که داشتم این هست که شما یک بار تو متن نوشتین:
  خب در اون مقطع بسیاری از توسعه دهندگان افزونه های 3ds Max نیز به سمت PhysX رفته بودن. بعنوان مثال میتونم به RayFire و یا BOX#2 و BOX#3 اشاره داشته باشم.

  و چند خط بعدترش نوشتین:
  ما قبل از هرگونه توضیح درباره کلیات این انجین جدید یک موضوعی رو بگم و اونم اینکه وجود انجین Bullet در نرم افزار 3ds Max چندان تازگی هم نداره. قبلا از طریق افزونه های مختلفی امکان استفاده از این انجین برای ما کاربران 3ds Max نیز میسر شده بود. پلاگین های قدرتمندی مثل thinkingParticles و یا RayFire این موتور قدرتمند فیزیکی رو در خودشون جای داده بودن

  الان سوال اینجاست که موتور rayfire بر مبنای bullet هست یا nvidia phys؟؟؟؟
  البته از اونجایی که موتور شبیه ساز bullet در شبیه سازی شکستن اجسام چوبی(تیکه های با ضخامت کم و طول زیاد) مشکلات اساسی داره و قطعات چوب بعد از افتادن به زمین با سرعت زیاد به دور خودشون میچرخن. بعید میدونم rayfire مبناش bullet باشه.
  همین ویدیویی که ماشین هامر در چوبی رو میشکنه یا در جایی دیگر که یک گودزیلا در چوبی رو میشکنه از ویدیو های معروف rayfire هست در همین زمینه یک آموزش هم تو یوتوب هست که نشون میده این نوع شبیه سازی مشکلی رو برای rayfire ایجاد نمیکنه.
  ممنون و سپاس گزار.
  • unk

   unk

   05 تیر 1394 ساعت 15:11 |
   ریفایر هردوشون رو داره ...
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   05 تیر 1394 ساعت 23:58 |
   درود بر شما Houdini عزیز (ببخشید اسمتون رو نمیدونم)

   به نکته خیلی خوبی اشاره داشتید و لازم میدونم توضیحاتی رو بدم.

   پلاگین RayFire شروع کارش بر اساس انجین Nvidia PhysX بود. یعنی در مکس نسخه 2012 و قبل از اون تا زمانی که شما پلاگین Nvidia PhysX رو بر روی 3ds Max نصب نمیکردید امکان استفاده از این پلاگین وجود نداشت. پس از ورود PhysX در غالب MassFX پلاگین RayFire هم خودش رو باهاش تنظیم کرد تا دیگه نیازی به نصب هیچگونه پلاگین اضافه ای نباشه.

   پس بصورت کلی میتونم بگم که پلاگین RayFire بر منای فیزیک انجین Nvidia PhysX کار میکنه. اما MirVadim توی این چد نسخه اخیرش یک فیزیک انجین دیگه ای رو هم در لیست این پلاگین اضافه کرده و اونم همین bullet هست.

   http://img.mostafa3d.net/di/C8XN/bullet.jpg

   البته همونطوری که توی تصویر میبینی هنوز کامل نیست و کلمه beta در کنارش بخوبی دیده میشه. البته بله الان تمامی شبیه سازی هایی که با پلاگین RayFire انجام میشه توسط Nvidia PhysX هست (مثل همون تصویر برخورد ماشین با چوب ها و ...) ولی چیزی که قطعیه اینه که بالاخره دیر یا زود انجین Bullet هم به بصورت کامل به RayFire اضافه میشه تا این پلاگین فقط به یک انجین وابسته نباشه.
   • houdinian

    houdinian

    06 تیر 1394 ساعت 00:31 |
    ممنون مصطفی جان خیلی لطف کردی.
 • Ali Nourshargh

  Ali Nourshargh

  05 تیر 1394 ساعت 12:55 |
  جناب رضایی خیییلی عالی بود.
  به امید روزی که این پلاگین همراه با کرکش عرضه بشه!!
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   05 تیر 1394 ساعت 23:59 |
   درود علی جان
   خوشحالم که خوب بود
   البته شاید بهتر باشه آرزو کنیم، به امید روزی که بتونیم به بهترین شکل ممکن از این ابزارها استفاده کنیم
 • محمد بودات

  محمد بودات

  05 تیر 1394 ساعت 14:53 |
  خبر داغ یعنی این.
  مصطفی جان تشکر فراوان
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   05 تیر 1394 ساعت 23:59 |
   مرسی محمد جان
   لطف داری
 • Amitis12

  Amitis12

  05 تیر 1394 ساعت 15:37 |
  وااااو جالب بود
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   06 تیر 1394 ساعت 00:00 |
   خوشحالم که خوب بود
 • MH Behzadi

  MH Behzadi

  05 تیر 1394 ساعت 17:22 |
  بسیار بسیار بسیار عالی. کیف کردم. آقای رضایی همیشه سربلند باشی.
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   06 تیر 1394 ساعت 00:00 |
   ممنونم از لطف شما
   امیدوارم که شما هم موفق و پیروز باشید
 • محسن

  محسن

  05 تیر 1394 ساعت 19:54 |
  مطلب خیلی خوبی بود .
  از زحمات شما ممنونم
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   06 تیر 1394 ساعت 00:00 |
   خواهش میکنم محسن جان
   لطف دارید
 • محسن رجبی

  محسن رجبی

  05 تیر 1394 ساعت 20:00 |
  جناب رضایی ، بابت انتشار این مقاله از شما تشکر میکنم
  • مصطفی رضایی

   مصطفی رضایی

   06 تیر 1394 ساعت 00:01 |
   درود بر شما محسن رجبی عزیز
   ممنون از حضورتون
 • عرشیا

  عرشیا

  06 تیر 1394 ساعت 01:43 |
  درود بر مصطفی عزیز . خسته نباشی رفیق :)
  مطلب جالبی بود مخصوصا با قسمت افزایش سرعتش خیلی حال کردم .
  ممنونم دوست عزیز موفق باشی :)
 • احسان شمسی

  احسان شمسی

  06 تیر 1394 ساعت 01:52 |
  ممنون مصطفی جان دمت گرم
  عجب چیزیه! اون geodesic constraint ش که خیلی فاز داد :D
 • OMID

  OMID

  06 تیر 1394 ساعت 03:47 |
  ممنون عالی بود
 • رضا سال دیده

  رضا سال دیده

  06 تیر 1394 ساعت 11:46 |
  سلام آقا مصطفی خسته نباشید!ببخشید من میخوام یک کلاس حرفه ای نورپردازی و متریال و رندر برم.میخواستم ببینم امکانش هست بیام پیش شما کلاس؟ممنون
 • vahid shaghaghi

  vahid shaghaghi

  06 تیر 1394 ساعت 11:55 |
  مرسی از تو مصطفی عزیز بابت زحماتت...
  شاد باشی...
 • علی لبافی

  علی لبافی

  06 تیر 1394 ساعت 13:08 |
  بسیار عالی بود ,ممنون از به روز بودن سایت و خسته نباشید.
 • سعید ابراهیمی

  سعید ابراهیمی

  06 تیر 1394 ساعت 14:44 |
  مرسی مصطفی جان. عالی بود.

  چقدر تو حالت های softbody خیلی خوب عمل می کنه. gpu acceleration هم عالی بود.

  اگه که ری فایر یه فکری به حال سرعتش نکنه، سوییچ روی این موتور واقعا وسوسه انگیزه.

  اگر لینک دانلودش رو پیدا کردی حتما بذارش. تشکر.
 • محمد ایازی

  محمد ایازی

  06 تیر 1394 ساعت 17:09 |
  ممنون مصطفی جان خیلی خوب بود خبرشو 1 هفته پیش دیدم ولی حوصلم نیومد بخونم
  با اینکه موتور خوب و ساده ای است و علملکرد جالبی دارد ولی تمام این توانایی ها در Thinking Particles مکس هم وجود داره ، در واقع ما در TP با سه موتور فیزیک یعنی SC & Bullet و PhysX Nvidia سرو کار داریم با این حال TP قدرتمند ترین و دقیق ترین موتور فیزیک دنیا یعنی Shape Collision را در اختیار داره بنابراین ضرورتی برای توسعه یه همچین ابزاری نبود ، به اعتقاد بنده مکس بیشتر به ابزاری به مانند Bifrost احتیاج داره که در Fluid Simulation میتونه خیلی به هنرمندان FX در مکس کمک کنه
  ویژگی Bullet constraints در واقع به مانند Procedural Joint در TP عمل میکنه که در TP بسیار قابل انعطاف تره به هر حال مطلب جالبی بود بازم ممنون :)
 • حسين تاجيك

  حسين تاجيك

  06 تیر 1394 ساعت 20:35 |
  ممنون آقا مصطفي بابت اين خبر.
  منم با محمد ايازي موافقم. مكس ابزاراي خيلي خوبي در حوزه ي دايناميك داره كه قدرتمندترينش thinking particles هست. اما ويژگي كه باعث ميشه كاربران به سمت اين پلاگين بيان ، پردازش GPU هست كه باعث افزايش سرعت ميشه. با اين حال tp هم در نسخه بعدي خود پردازش GPU رو اضافه ميكنه اما به دليل اين كه يادگيريش سخته باعث ميشه كاربران به سمت ابزاراي ديگه برن.
  اما در كل ابزار خيلي جالبي هست و ويژگي هاي خيلي خوب و راضي كننده اي داره.
  يه نكته ديگه هم مربوط به اون افتادن قوري و تيكه هاي گوشت كه حالت soft body داره بايد بگم. در واقع اون حالت، شبيه سازي soft body نيست بلكه همون rbd هست كه بين اون مكعب هاي كوچيك نوع خاصي joint هست كه باعث ميشه موقع برخورد حالت جسم نرم داشته باشه و با اون حالتي كه تو هوديني بود فرق داره . تو هوديني و يا tp 6 يك solver براي soft body هست كه باعث ميشه آيجكت خاصيت soft body داشته باشه.
  بازم ممنون
  • محمد ایازی

   محمد ایازی

   06 تیر 1394 ساعت 20:59 |
   ممنونم حسین جان زدی تو خال ، نکته اول در مورد TP7 هم که قراره نسخه GPU ورژن منتشر بشه کاملاً حق با حسین نکته دوم در مورد شبیه سازی تکه های گوشت در واقع رفتار Softbody شبیه سازی میشه برای اون شات افتادن گوشت ها ولی اصل داستان همون Constraint هودینی کارا یا Joints ما TP کاراست که بین تکه های نزدیک هم یک اتصال ایجاد میکند شات تکه های گوشتی که در Houdini مشاهده کردیم با استفاده از ابزار FEM یا همون finite element solver شبیه سازی شده است. :)
   • احسان

    احسان

    12 تیر 1394 ساعت 11:58 |
    partickle flow ham dare esmesh glue e mohem sorat amale
    pflow ham gpU based hastesh physicesh
   • محمد ایازی

    محمد ایازی

    25 تیر 1394 ساعت 01:29 |
    آقا احسان اگه بحث سرعت عمل باشه که TP تو جایگاه اول بهترین ابزار پارتیکل سیستم و داینامیک دنیاست
    در ضمن SC الان استاندارد Holywood و اصلاً مقایسه کردنش با Nvidia PhysX و Bullet بی معنیه ، بنده به شخصه با همشون کار کردم ولی بی تعصب TP ته خط تو بحث Speed و Result این چیزیه که خود شرکتش گفته و واقعاً به حق گفته :)

نظرتان را بنویسید :

اظهار نظر به عنوان مهمان .

جدیدترین نظرات ثبت شده در بخش بلاگ

سلام و خسته نباشین .من خارج از ایرانم امکان دریافت کتاب به صورت الکترونیک وجود داره ؟و اگه هست لطفن آدرس محبت کنین

molavian molavian 07. خرداد, 1399 |

سلام و خسته نباشید
خیلی ممنونم از آموزشهای جامع و کاملتون خیلی زحمت میکشید...

الهام الهام 29. اردیبهشت, 1399 |

من از همین جا با استاد بندری آشنا شدم
توی دوره هاشونم ثبت نام کردم خیلی...

فرهاد مستوفی فرهاد مستوفی 28. اردیبهشت, 1399 |

سپاس بسیار عالی بود. منتظر ادامه اموزش هستیم

Mahdiborjlo Mahdiborjlo 27. اردیبهشت, 1399 |