Cinema 4D R17 سریعتر و قدرتمندتر از گذشته

در تاریخ جمعه, 16 مرداد 1394 در بخش اخبار دنیای CG توسط ناصر اسلامی

انتشار نرم افزار Cinema 4D R17 و نگاهی به ویژگی های جدید این نسخه

Cinema 4D R17 سریعتر و قدرتمندتر از گذشته
درود به دوستان عزیز. یک خبر خوب برای دوستاران نرم افزار محبوب Cinema 4D. شرکت آلمانی Maxon همیشه تو انتشار نسخه های جدید سینمافوردی طرفداران خودش رو شگفت زده کرده. همونطوری که احتمالا از عنوان خبر متوجه شدید، نرم افزار Cinema 4D نسخه R17 منتشر شده و جا داره ویژگی های جدید این ورژن رو باهم بررسی کنیم.
 
پیشرفت هایی که تو نسخه های قبل این نرم افزار بوجود اومد خیلی گسترده و اساسی بودند. به طور مثال اضافه شدن بخش حجاری یا به اصطلاح Sculpting، اضافه شدن محیط جدیدی برای ترکینگ صحنه ها و مچ مووینگ با عنوان 3D Motion Tracker، بازبینی های جدی و اساسی در بخش متریال و تکسچر دهی، اضافه شدن ابزارهای جدیدی تو بخش مدلینگ مثل دستورBevel Deformer، اضافه شدن تک بی نظیر Interaction Tag، سنسوری برای تشخیص حرکت موس در نمایشگر و...
 
جهشی فوق العاده برای یک نرم افزار سه بعدی در دو ورژن گذشته یعنی R15 و R16. حالا وقتشه بریم و یک نگاه کلی به این نسخه جدید بندازیم و ببینیم شرکت Maxon باز هم کاربران خودش رو شگفت زده کرده یا نه. سایت Maxon یکسری اطلاعات رو در مورد این نسخه منتشر کرده که باهم بررسی می کنیم.
 

محیط کاربری

نرم افزار Cinema 4D R17 محیط کاربری خودش رو خیلی راحت تر و ساده تر کرده. می دونید که یکی از روان ترین و زیباترین محیط های کاری رو همین نرم افزار داره و تو این نسخه محیط کاربری از قبل خیلی ساده تر و قابل ویرایش تر شده.
 
انتشار نرم افزار Cinema 4D R17 و نگاهی به ویژگی های جدید این نسخه
 
پنج قابلیتی که سایت Maxon برای ما منتشر کرده به شرح زیر است
 
1. Take System
Render Layers and Beyond: سیستمی جدید برای مدیریت رندر و صحنه و قابلیت های بیشتر. دوستان این بخش دست شما رو باز نگه میداره تا بتونید صحنه تون رو برای رندر های مختلف مدیریت کنید و تمام این امکانات فقط در یک فایل ذخیره میشه. می تویند از این قابلیت برای صحنه هایی که نیاز دارید رندرهای متعددی بگیرید، استفاده کنید. به طور مثال برای پلان زیر ما از سه سیستم نور پردازی و رندر در یک صحنه استفاده کردیم.
 
انتشار نرم افزار Cinema 4D R17 و نگاهی به ویژگی های جدید این نسخه
 
2. New Color Chooser
Your color in perfect harmony : تو این بخش خیلی بهتر می تونیم با رنگ ها کار کنیم و تو انتخاب رنگ ها هوشمندانه تر عمل کنیم.
 
3. Updated Content Libraries
Powerful resources and presets : دوستان کتابخانه سینمافوردی یکی از بهترین هاست مخصوصا برای بادگیری و تمرین. این بخش تو این ورژن بروز رسانی شده.
 
4. SketchUp Integration
Import SketchUp objects directly : تعامل بهتر با نرم افزار SketchUp
 
5. Houdini Engine Integration
Use Houdini assets within Cinema 4D : استفاده از قدرت هودینی تو نرم افزار سینمافوردی با تکنولوژی Houdini Engine. پلاگین Houdini Engine پلی بین هودینی و نرم افزار سینمافوردی ایجاد می کنه تا سینمافوردی بتونه از قدرت این نرم افزار استفاده کنه.
 

ابزارهای مدلینگ

انتشار نرم افزار Cinema 4D R17 و نگاهی به ویژگی های جدید این نسخه
 
یکی از بخش های مهم هر 3D پکیجی بخش Modeling هست. نمیخوام بگم سینمافوردی تو این زمینه کم داره ولی این بخش خیلی جای پیشرفت داره . از این رو شرکت Maxon تو بخش Modeling نسخه R17 یکسری ابزار جدید به نرم افزار اضافه کرده که این ابزارهای شامل موارد زیر میشن.
 
New Spline Tools
 
انتشار نرم افزار Cinema 4D R17 و نگاهی به ویژگی های جدید این نسخه
 
به گفته شرکت سازنده ما تو این نسخه پکیج کاملی برای کار با SPLINE ها داریم. خیلی راحت تر می تونیم با نقاط و مماس ها و خطوط کار کنیم و قابلیت جدید اعمال دستور Boolean برای spline ها، که با این دستور جدید می تونیم spline ها رو از هم کم کنیم یا جمع کنیم یا حتی در هم ضرب کنیم. به اصطلاح می تونیم با دستور Boolean خطوط رو تحت تاثیر Intersect-Subtract-Union و... قرار بدیم. و تمام این قابلیت ها به علاوه سرعت بیشتر در اختیار شما قرار میگیره.
 

ابزار های بخش حجاری

انتشار نرم افزار Cinema 4D R17 و نگاهی به ویژگی های جدید این نسخه
 
دوستان Sculpting یکی از بخش های جدید و فوق العاده ایست که تو نسخه R15 به سینمافوردی اضافه شد و تو نسخه R17 طبق گفته Maxon راحت تر و سریع تر از نسخه های قبل خودش شده. تغییراتی که تو این بخش بوجود اومده به این صورت هست.
 
Sculpting Enhancements
توی این نسخه نرم افزار Cinema 4D در بخش حجاری به ابزارهای هوشمندی مجهز شده که در ادامه نگاهی به اونها خواهیم داشت.
 
 
1. Sculpt to Pose Morph
به طور مثال می تونید ابزار PoseMorph رو تو این محیط و مدل های حجاری شده استفاده کرد. می تونید با این قابلیت بین مدل ها مورف کنید و دیگه نیاز نیست مدل ها رو به polygon تبدیل کرده و بعد از PoseMorph استفاده کنید. این ابزار سینمافوردی رو تو این بخش خیلی سریعتر می کنه. لازم به ذکره که مدل های حجاری شده تو نرم افزار سینمافوردی بسیار سبک هستند تا زمانی که به polygon تبدیل نشده باشند.
 
انتشار نرم افزار Cinema 4D R17 و نگاهی به ویژگی های جدید این نسخه
 
2. Edge Detection
یکی دیگه از قابلیت های این بخش اضافه کردن سیستم تشخیص لبه ها هست که به اصطلاح بهش Edge Detection گفته میشه. دوستان از اسم این بخش معلومه که به این صورت کار میکنه که وقتی از براش های مختلف استفاده می کنید سیستم لبه ها رو تشخیص میده و رفتار دیگری رو برای لبه ها در نظر میگیره. این بخش تو زمینه hard modeling کاربرد خیلی زیادی داره.
 

بهبود و سرعت در بخش رندرینگ

انتشار نرم افزار Cinema 4D R17 و نگاهی به ویژگی های جدید این نسخه
 
دوستان سیستم متریال سینمافوردی بسیار سریع و راحت شما رو به نتیجه دلخواهتون میرسونه. تو این نسخه از نرم افزار بخش شیدرها شاهد تغییرات زیادی بوده که به رئال تر شدن خروجی کار خیلی کمک میکنه. قابلیت های اضافه شده در بخش Rendering نرم افزار Cinema 4D R17 به شرح زیر است.
 
1. The new Variation Shader
 
انتشار نرم افزار Cinema 4D R17 و نگاهی به ویژگی های جدید این نسخه
 
تو این نسخه ما می تونیم شیدرهایی رو بسازیم که کثیف تر و واقعی تر به نظر برسه. به طور مثال تصویر زیر نشون میده که در رندر سمت راست شیدرها همه با هم یکی نیستند و این به واقعی تر شدن کار خیلی کمک می کنه. یعنی با ایجاد یک متریال می تونیم این بی نظمی رو تو شیدر بوجود بیاریم.
 
2. Formula Shader
 
انتشار نرم افزار Cinema 4D R17 و نگاهی به ویژگی های جدید این نسخه
 
امکان ایجاد شیدر به وسیله فرمول های ریاضی بر اساس مختصات مدل، uv و زمان. دوستان این بخش باعث میشه بتونیم شیدرهای پیچیده تر رو تو زمان کمتری ایجاد می کنیم.
 
3. Material Override
دوستان بدون شک خیلی هاتون با متریال clay آشنا هستید. این یک متریال جالب و بیسیک برای یکسری از رندرهای خاص هست. به طور مثال وقتی میخواید نور پردازی یک پلان رو انجام بدید و از این متریال استفاده می کنید. سینمافوردی تو این ورژن این امکان رو برای ما فراهم کرده که بدون دست زدن به متریال ها بتونیم خیلی سریع متریال کل مدل ها رو عوض کنیم که متریال clay یکی از مثال هایی هست که شرکت Maxon زده ولی این قابلیت به اینجا ختم نمیشه و متریال های دیگر رو هم میتونید به همین صورت سریع به صحنتون اعمال کنید.
 

بهبود و سرعت در بخش انیمیشن

دوستان سینمافوردی تو دو بخش این محیط رو بهبود بخشیده.
 
1. Motion Tracking
Fix your track fast : تو بخش ترکینگ سینمافوردی گرافی رو از نقاط ردیابی شده به ما ارائه میده که ما می تونیم با نگاه به این گراف حرکت نقاط رو مورد بررسی قرار بدیم و نقاطی که بیش از حد معمول حرکت داشتند رو تشخیص بدیم و به اصلاحات بپردازیم. شعار این بخش بهترین نتیجه در کمترین زمان.
 
انتشار نرم افزار Cinema 4D R17 و نگاهی به ویژگی های جدید این نسخه
 
Un-distort your world : دوستان همونطور که میدونید استفاده از لنزهای مختلف باعث به وجود اومدن اعوجاج در تصاویر میشن که به اصطلاح بهشون distort میگن. این پدیده تو تمام دوربین ها وجود داره و بستگی به لنزی که استفاده می کنیم داره. به طور مثال اگر بخوایم با یک دوربین از منطقه بزرگی فیلم برداری کنیم که باید بیشترین محدوده رو تو کادر داشته باشیم باید از لنز های استفاده کنیم که فاصله کانونی کمتری داشته باشند و این یعنی لنزی قطور تر و در نتیجه تحریف و انحنای بیشتر در فیلم گرفته شده.
 
اکثر نرم افزارهای ترکینک مجهز به ابزاری هستند تا این انحنا رو اصلاح کنند و این ویژگی بعنوان یکی از بخش های مهم این نرم افزارها بحساب میاد. سینمافوردی تو این ورژن این بخش رو اضافه کرده و بازهم قدمی به سمت حرفه ای تر شدن برداشته.
 
انتشار نرم افزار Cinema 4D R17 و نگاهی به ویژگی های جدید این نسخه
 
2. Animation Workflow
همونطور که از عنوان معلومه، محیط کاربری برای دوستان انیماتور خیلی روانتر و قابل ویرایش تر شده. خیلی راحت میتونید با F-Curves و وزن ها کار کرد و این ورژن تو بخش انیمیشن باهوشتر هم شده و میتونه حرکات سریع و خارج از حرکت طبیعی رو تشخیص بده و اصلاح کنه.
 
تایم لاین جدید برای این بخش از دیگر بروزرسانی های بخش انیمیشن در این نسخه بحساب میاد.
 

 
در ادامه یک ویدئوی کامل از تمامی ویژگی های جدید Cinema 4D R17 تقدیم حضورتون میشه که امیدوارم از تماشای اون لذت ببرید.
 
مشخصات
مدت زمان : 22 دقیقه و 44 ثانیه
کیفیت : 720p - HD
حجم : 179 مگابایت

 
دوستان به نظر شما Maxon تونسته نظر کاربرانش رو تو نسخه R17 جلب کنه ؟
 
اگر نگاه کلی به این نرم افزار داشته باشیم می شه گفت که شرکت Maxon این نرم افزار رو خیلی حساب شده بروز رسانی کرده. تو نسخه های R15 و R16 یکسری قابلیت های کلیدی رو اضافه کرد و نرم افزار CINEMA 4D رو به یکی از کاملترین 3D پکیج های موجود در بازار تبدیل کرد و الان وقتشه ابزارهای رو که اضافه کرده قویتر کنه و این کار رو به خوبی تو این نسخه انجام داده.
 
دوستان توجه داشته باشید با خرید این نرم افزار خیلی از نیاز های هنرمندان برطرف میشه و در کشورهایی که قانون کپی رایت رعایت میشه این نکته بسیار مهمیه.
 
 
امیدوارم با این مطلبی که تقدیمتون شد این نسخه رو بهتر درک کرده باشید.
 
بی صبرانه منتظر نظرات و انتقادهای شما دوستان هستم.
 
تا مقاله و آموزشی دیگر، بدرود ...
 
ناصر اسلامی

ناصر اسلامی

رشته مهندس مکانیک و در حال تغییر رشته به گرافیک هستم. چهار ساله که در زمینه CG فعالیت دارم و 6 ماه هست که بصورت تخصصی در زمینه ترکینگ و کامپوزیت فعالیت می کنم. با نرم افزارهای Houdini - Pftrack - NukeX - C4D - RealFlow آشنایی دارم ولی تمرکز من ...

نظرات (29)

 • مصطفی رضایی

  مصطفی رضایی

  16 مرداد 1394 ساعت 11:42 |
  درود ناصر جان
  مطلب خیلی خوبی بود. از خوندنش لذت بردم

  درباره سوالی که پرسیدی اینکه رضایت کاربرانش رو جلب کرده یا نه، راستش نمیدونم و خب باید سینمافوردی کاران عزیز پاسخ بدن ولی این ویژگی Spline Tools چــــــــــــقدر خـــــــوبه ! اصلا هرچی نگاهش میکنم سیر نمیشم. خیلی ویژگی خوبیه (قابل توجه بقیه کمپانی های بزرگ که یه ابزار کوچیک چقدر میتونه خوب باشه !)

  درباره بقیه ویژگی ها نمیتونم چیزی بگم چون راستش از این نرم افزار هیچ تجربه ای ندارم
  بازم ممنون ناصر جان
  خسته نباشی عزیز
 • نبی سروی

  نبی سروی

  16 مرداد 1394 ساعت 12:47 |
  ممنون ناصر جان ...

  همه چیز عالی . به قول رضا کاش مکس رو هم ایمپورت مستقیم میکرد ! :)
 • حمیدرضا

  حمیدرضا

  16 مرداد 1394 ساعت 12:48 |
  چه جالب ، با تشکر فراوان از زحمت های شما
 • هومن ح خ

  هومن ح خ

  16 مرداد 1394 ساعت 13:37 |
  ممنون
 • مصطفی سلطانیان

  مصطفی سلطانیان

  16 مرداد 1394 ساعت 16:11 |
  خیلی ممنون جناب اسلامی عزیز بابت این مطالب ارزشمند و خوشحال کننده ( من که تو دلم داره قند آب میشه ! ) ، این شرکت مکسون میخواد کاربراشو دائما تو سورپرایز نگه داره من تازه پک پلاگینهای R16 رو جمع کردم نوبت به R17 رسید ، سینما فوردی راحت ، سریع و قدرتمنده و اینترفیسش هم بینهایت زیباست من از مایا به این نرم افزار سوییچ کردم و بعدش دیگه هوس مایا به سرم نزد خیلی فراتر از نیازمه ...
 • محمد جواد کسایی

  محمد جواد کسایی

  16 مرداد 1394 ساعت 16:48 |
  عالی بود ناصر جان
  خسته نباشی
 • MH Behzadi

  MH Behzadi

  16 مرداد 1394 ساعت 16:50 |
  تشکر از ناصر جان عزیز. و تبریک به کاربران این نرم افزار قدرتمند.
 • عبدالجلیل سلطانی

  عبدالجلیل سلطانی

  16 مرداد 1394 ساعت 17:39 |
  درود به ناصر اسلام عزیز

  ناصر عزیز عالیست با تهیه گلچینی از امکانات جدید در سینما 4D نگارش 17 کاربران این نرم افزار را به وجد آوردید .

  با قراردادی که بین گرافی سافت (( Archicad )) بعد از 2014 بوجود آمد و نهادینه شدن مکسول بعنوان رند رینگ "بیس " در آرچی کد
  شاهد خروجی های فوقعلاده در بخش معماری هستیم .

  با تشکر از ناصر اسلامی عزیز
  • حمید رضا طرقی

   حمید رضا طرقی

   16 مرداد 1394 ساعت 21:04 |
   سلام
   ضمن تشکر فراوان از ناصر عزیز برای اطلاع رسانی ورژن جدید
   از دوست عزیز عبدالجلیل سلطانی می خوام که در مورد این مطلب که فرمودن یه کمی بیشتر توضیح بدن من با Archicad کار نکردم ولی گفته ی جالبی رو گفتید که با مکسون قرارداد بسته !؟؟ چیه قضیه ! جالب شد ..
   کسی اطلاعاتی داره ؟
   ممنون
   • م

    م

    17 مرداد 1394 ساعت 17:19 |
    سلام
    کجایی آقا؟ کم پیدایی :))

    .
    این مطلب هم قضیه ش اینه که از نسخه 18 archicad موتور رندرش از lightworks render engine تغییر کرد به موتور رندر cinema 4d. که البته فکر میکنم فعلا موتور نسخه ی 14 c4d رو داره.
    من که خیلی خوشم اومد
   • نبی سروی

    نبی سروی

    18 مرداد 1394 ساعت 06:49 |
    آقا چی شد ؟!!

    عبدالجلیل مکسول یا مکسون ؟!
   • حمید رضا طرقی

    حمید رضا طرقی

    18 مرداد 1394 ساعت 09:44 |
    آها ! ممنون محمد جان ، پس از موتور مکسون استفاده می کنه ! جالبه ! ... والا این روزها کمی بی حوصله هستم به کارهای دیگه مشغولم به قول بچه ها کمتر لای c4d رو باز می کنم ! مثل بچه تنبل ها که لای کتاب ها رو باز نمی کنن !!
  • عبدالجلیل سلطانی

   عبدالجلیل سلطانی

   18 مرداد 1394 ساعت 19:30 |
   درود و سلام به هم دوستان مخصوصاء آقای نبی عزیز و مهندس طرقی و محمد رضایی گرامی
   امروز در تالار یه کمی بهم ریخته بود سرگرم اونجا بودیم ببخشید دیر جواب دادم


   در اصل در آرچی کد 18 طی قراردادی با شرکتMAXON Cinema 4D موتور رندر آرچی کد از امکانات C4d در بخش رندر استفاده کرد
   یک کلیپ در تایپیک تالار گفتگو میزارم

   شرکت Maxwell Render یکی از شرکت های قدر در رندر و متریال سازی تا اونجایی که من خبر دارم و شرکت مکسون C4d سالهای زیادی هست که با مکسول رندر همکاری میکنه .
 • houdinian

  houdinian

  16 مرداد 1394 ساعت 18:39 |
  ممنون ناصر عزیز
 • time

  time

  16 مرداد 1394 ساعت 18:56 |
  توضیحات کاملی بود دستت درد نکنه
 • محمد بودات

  محمد بودات

  17 مرداد 1394 ساعت 15:33 |
  بازم مثل همیشه کامل و جامع . تشکر ناص جان
 • م

  م

  17 مرداد 1394 ساعت 17:21 |
  دمت گرم ناصر
  خوب کار خودتم بین باقی کارها جا کردی ;)
  .
  خیلی منتظرم بتونم باهاش کار کنم
  .
  بعضی از ویژگی هاش فوق العاده ست
  مثل spline tools - posemorph
  .
 • ناصر اسلامی

  ناصر اسلامی

  17 مرداد 1394 ساعت 21:33 |
  تشکر از تمام دوستانی که تو این پست نظر دادند.

  شرمنده بخاطر وقت محدودی که دارم نمی تونم جواب تک تک دوستان رو بدم و تشکر کنم.

  همگی موفق و پیروز باشند
 • سعید ابراهیمی

  سعید ابراهیمی

  18 مرداد 1394 ساعت 07:27 |
  مرسی ناصرجان، عالی بود.
 • احمد کرمی

  احمد کرمی

  18 مرداد 1394 ساعت 11:52 |
  سلام دوستان عزیز

  شکی نیست که محصولات CG آلمانی حرف اول رو در دنیا می زنند اما آیا امکانات زیاد یک نرم افزار مثل سینما4دی به همان اندازه ی آن کاربرپسندانه است یا نه؟ من مایا و مکس رو ترجیح میدم چون خیلی از کمپانی های ساخت فیلم مایا و مکس رو به کار می برند،البته سالهاست که مکس و مایا دارند توسعه داده میشند و کاربرپسندانه هستند و هم خروجی فوق العاده شون رو پس دادند،یاد کرای انجین 3 افتادم کلی ابزار دارد اما برای ساخت یک بازی ساده باید بری یه دهه تحقیق کنی بعدا می تونی باهاش بازی بسازی،کرای هم که می دونید یه محصول آلمانی است.

  با تشکر فراوان
  • حمید رضا طرقی

   حمید رضا طرقی

   18 مرداد 1394 ساعت 17:07 |
   ای بابا !!!! بی خیال آقای کرمی !! مکس مایا c4d والا دیگه دوره مقایسه های بچگانه ی نرم افزار ها گذشته !! ما که بزرگ شدیم بی خیال شدیم ( البته از نظر سنی ! ) ، می گن کسی حرفه ای شده که دیگه از سرش این گونه حرف ها افتاده ! من هم زمانی داغ بودم ! بحث بحث بحث ! .. ول کنید بابا .. این بحث ها پایان نداره !!
   البته من نظر کسانی رو که این کاره هستن بیشتر قبول دارم تا شما که اصلا کلا با سه بعدی بیگانه هستی . مشکل ما هم همینه کسانی در بحث هایی نظر می دن که ...
  • احمد کرمی

   احمد کرمی

   20 مرداد 1394 ساعت 00:59 |
   من برنامه نویس هستم و از مدل سازی هم اطلاعات کمی دارم اما بیشتر شرکت ها و دوستانی که باهاشون کار میکنم،مکس و مایا رو انتخاب اول می دونند،البته من از آنجایی که با کرای انجین 3 برنامه نویسی و اسکریپت نویسی و البته پروگرافینگ انجام دادم و خروجی از آن گرفتم،تجربه ی کار کردن با محصولات آلمانی رو با محصولات آمریکایی عرض مخاطبین کردم،وقتی آنریل انجین 4 است،کمتر کسی با کرای انجین 3 الان کار میکنه و وقتی مایا،مایا ال تی و مکس وجود دارند کمتر کسی با سینما4دی کار میکنه.

   این هم نمونه کار من در کرای انجین 3 که برنامه نویسی کردم،شما به خودتون می فرمایید که من زمانی داغ بودم،بنده داغ نبودم بلکه پخته هستم،نه داغ میشم که سرد بشم و نه سرد بشم که یخ بزنم کسی من رو بشکنه

   http://www.aparat.com/v/qVyne

   موفق و سربلند باشید
   • حمید رضا طرقی

    حمید رضا طرقی

    28 مرداد 1394 ساعت 19:25 |
    والا آقای کرمی ، این همه داغ و سرد کردید که ما متوجه نشدیم ! ان شاالله همیشه به صورت نشکن باقی بمانید ! اینجا نظرات جالبی نوشته شده از خود مصطفی رضایی بگیر که مکس کار حرفه ای هست تا بقیه دوستان ، ببین که به دور از تعصب به چه صورت نظر دادن ! در قسمت هایی که واقعا قدرت هست واقعا تعریف کردن و در قسمت هایی که اطلاع نداشتن گفتن که ما اطلاع نداریم و افرادی که بلد هستن باید نظر بدن و کار کردن یعنی ماها ! حالا شما یک برنامه نویس محترم این وسط کجای کار هستی دقیقا نمی دونم !
    و ممنون هستم که مثل وبلاگ خودت با نام من و از طرف من نظر ننوشتی !
 • نبی سروی

  نبی سروی

  18 مرداد 1394 ساعت 14:34 |
  کرای دقیقا در نقطه مقابل سی 4 دی قرار داره رفیق ...

  به نظر من سی 4دی اندروید 3 دی اپلیکیشن های کلس یک هست ! قدرت در عین سادگی ...
 • علی مختاری

  علی مختاری

  19 مرداد 1394 ساعت 17:57 |
  ممنون ازت ناصر جان خیلی مقااله خوبی بود
 • سهیل

  سهیل

  21 مرداد 1394 ساعت 15:35 |
  ممنونم از دوستان.
  این همیشه برای من یه مرجعِ خوب و عالی بوده و هست. اما یه سوال دارم:
  چرا سینما 4 دی و هودینی با هم همکاری کردن؟؟
  آیا بحث تجاریِ یا تکنیک؟؟ من مودو و سنما 4 دی رو با هم استفاده می کنم ولی برام مهم علتِ این همکاری رو بفهمم.
  ممنونم از جوابتون
 • Takzang1984

  Takzang1984

  03 خرداد 1395 ساعت 16:10 |
  سلام
  خسته نباشید ....
  خواستم بدونم تو قسمت سیالات امکاناتی اضافه کرده ؟
  تشکر از مطالب مفید شما.
 • Takzang1984

  Takzang1984

  13 مرداد 1395 ساعت 01:43 |
  سلام
  سرو صدا واسه برنامه ای که هنوز ناقصه ...!
  بازم باید از پلاگین یا برنامه های دیگه واسه شبیه سازی سیالات استفاده کنیم .... مثلا بلندر با این حجم بسیار کم ولی میبینی بدون پلاگین نیازتو برطرف میکنه.
 • danial

  danial

  05 شهریور 1395 ساعت 12:52 |
  سلام و خسته نباشید به شما دوست عزیز سوالی داشتم درباره نرم افزار سینما4دی
  آیا این نرم افزار نیاز به کد نویسی دارد مثلا بخشی از انمیشن سازی و... را باید با کد نویسی بنویسیم ؟؟؟؟
  این سوال واسم خیلی خیلی مهم است لطفا پاسخ دهید

نظرتان را بنویسید :

اظهار نظر به عنوان مهمان .

جدیدترین نظرات ثبت شده در بخش بلاگ

عالی بود ممنون از آموزش خوبتون به نظرم بهترین سایت توی این زمینه هست اینجا و واقعا به بهترین شکل آموزش میدین بازم ممنون

محسن محسن 07. تیر, 1399 |

سلام
خواهش میکنم ممنونم از شما
چشم انشالله در فرصت بعدی آموزش های دیگه ای رو هم در سایت قرار میدیم

مهران خدائی مهران خدائی 07. تیر, 1399 |

فشار دقیقا به شما وارد شده. من مختصر و مفید واست نوشتم

ali ali 03. تیر, 1399 |

سلام آقای رجبی. ممنون از مطلب مفیدتون.
من تو استفاده از این پلاگین مشکلی...

مهدی معصومی مهدی معصومی 02. تیر, 1399 |