بررسی ویژگی های Maya 2015

در تاریخ سه شنبه, 02 اردیبهشت 1393 در بخش نقد و بررسی توسط پژمان رجبی

نقد و بررسی کامل ویژگی های جدید نرم افزار Autodesk Maya 2015

بررسی ویژگی های Maya 2015
در این مطلب نگاهی به قابلیت ها و ویژگی های افزوده شده در نسخه 2015 نرم افزار مایا می اندازیم. قابلیت های جدید هم بصورت ویدیو در مطلبی در اختیار شما دوستان قرار داده شد و هم در پادکست شماره 1 بصورت خیلی کوتاه به بررسی ویژگی های این نسخه پرداختیم. حال قصد داریم بصورت عمیق تری به بررسی این قابلیت های جدید بپردازیم.
 
روز 18 مارس بود که اتودسک بصورت رسمی قابلیت های جدید مایا 2015 رو منتشر کرد. از قبل شایعاتی مبنی بر افزوده شدن امکاناتی در این نسخه بود. در خیلی از سایت های CG یکی از مهمترین مباحث مورد بحث همین افزوده شدن قابلیت بایفراست در نسخه 2015 مایا بود و همگان منتظر بودند تا اتودسک بعد از سکوت 2 ساله خود از خرید نرم افزار نایاد، این ویژگی را بصورت رسمی در کدوم نرم افزار منتشر می کنه. خوشبختانه نسخه 2015 مایا شامل تغییرات بسیار خوبی بوده و همینطور قابلیت های جدیدی افزوده شده است. یک سری از این قابلیت ها در نسخه Extension 2014 رونمایی شد و در نسخه 2015 بعنوان قابلیت جدید منتشر شد. در ابتدا به بررسی قابلیت های جدید در بخش Modeling می پردازیم.
 

OpenSubDiv Support

در سیگراف 2013 از تکنولوژی Open Source (متن باز) OpenSubDiv شرکت پیکسار رونمایی شد. در واقع OpenSubDiv مجموعه ای از کتابخانه های منبع باز است که اجرای SubDiv با عملکرد بالا بر روی  پردازنده های انبوه و معماری GPU را ارزیابی می کند.
 
نقد و بررسی کامل ویژگی های جدید نرم افزار Autodesk Maya 2015
 
خب شاهد افزوده شدن تکنولوژی شرکت پیکسار بر روی نسخه 2015 مایا هستیم. بگذارید این قابلیت رو با یک مثال براتون بیان کنم. وقتی که یک Object در صحنه داشته باشیم اگر SubDiv Level رو بعنوان مثال بر روی عدد 3 و یا بالاتر قرار دهیم ممکن است با مشکلاتی اعم از کندی چرخش، حرکت و... در Viewport روبه رو شویم و یا اینکه اگر بخواهیم Object رو انیمیت کنیم این پروسه به کندی در Viewport اتفاق بیفته. حالا در نسخه 2015 مایا شاهد افزوده شدن قابلیت OpenSubDiv در قسمت Subdivision Method هستیم. با انتخاب Object و باز کردن پنجره Attribute Editor و در قسمت Smooth Mesh میتونیم نوع Method را بر روی OpenSubDiv تنظیم کنیم و حالا بخواهیم تعداد SubDiv یک Object رو بالا ببریم دیگر با مشکلات قبل روبه رو نخواهیم بود و به راحتی میتونیم در SubDiv بالا به ویرایش Object بدون هیچ مشکلی بپردازیم.
این قابلیت بصورت پیش فرض در SubDiv Method فعال هستش و اعمال Subdiv به آبجکت از نوع تکنولوژی OpenSubDiv خواهد بود. انتخاب نوع متد Subdivision همچنین در مدیفایر Smooth در منوی Mesh نیز وجود دارد.
 

Streamlined Retopology Toolset

خب همینطور که از اسم این قابلیت در بخش Modeling پیداست، مجموعه ابزارهای مربوط به ریتوپولوژی بسیار ساده و کارآمد شده است. مبحث ریتوپولوژی در قسمت Modeling Toolkit وجود داره که این امکان در نسخه 2014 رونمایی شد و آموزش مربوط به تکنیک ریتوپولوژی توسط ابزار موجود در پنجره Modeling Toolkit را در آموزشی تحت عنوان استفاده از Modeling Toolkit در مایا 2014 در سایت قرار داده شد، حال در نسخه 2015 شاهد افزوده شدن ابزارهایی جهت تسریع و همچنین سرعت در مبحث ریتوپولوژی هستیم.
 
نقد و بررسی کامل ویژگی های جدید نرم افزار Autodesk Maya 2015
 
می توانیم این گزینه ها را در قسمت Quad Draw Option ببینیم. ابزارهایی از قبیل Relax ،Tweak ،Extend Loop و... که کلید میانبر این گزینه ها در منوی Window و Setting/Preference و در قسمت Modeling Toolkit موجود است. در کل تکنیک ریتوپولوژی در مایا در حال پیشرفت هستش و در هر نسخه شاهد افزوده شدن امکاناتی در این قسمت هستیم.
 

Geodesic Voxel Binding

خب به مبحث Animation می رسیم. برای اتصال Joint ها به Object که اصطلاحا Skin گفته میشه، میتونیم از قابلیت Smooth Bind استفاده کنیم. حالا تو نسخه 2015 متد جدیدی بنام Geodesic Voxel در قسمت Smooth Bind اضافه شده. از قابلیت های این ابزار، اصطلاحا Bind کردن مدل Geometry به Joint Skeletons تنها با یک کلیک توسط الگوریتم Geodesic Voxel Binding انجام میشه و به انیمیت Skeletons سرعت می بخشه.
 
نقد و بررسی کامل ویژگی های جدید نرم افزار Autodesk Maya 2015
 
این ابزار جدید Skin Binding میتونه یک Geometry بسیار پیچیده رو اداره کنه و نیاز کاربر رو به مراتب در پاک کردن قسمتهایی که در محدوده عملکرد آن Joint نیستند رو کمتر میکنه. در کل این متد جدید در Skin کردن بسیار پرکاربرد هستش و مهمترین موضوع همین سرعت در Skin کردن هست که توسط این متد به راحتی و تنها با چند کلیک میتونیم به نتیجه برسیم. این قابلیت هم در Maya LT افزوده شده و میتونه برای کسانی که در صنعت Game فعالیت دارند، بسیار مفید واقع بشه.
 

Bifrost

خب به قابلیت جدید مایا 2015 یعنی بایفراست می رسیم. همین قابلیتی که قبل از انتشار نسخه 2015 شایعاتی مبنی بر افزوده شدن بر روی مایا بود و میشه گفت قبل از انتشار بیشترین صحبت ها در دنیای CG همین قابلیت بایفراست بود. در پادکست شماره 2 بطور کامل از تاریخچه بایفراست تا قرار گرفتن آن بر روی مایا صحبت کردیم. دوستان عزیز میتونن اطلاعات کامل در مورد تکنولوژی بایفراست رو از پادکست شماره 2 دریافت کنند. خب بایفراست برگرفته از تکنولوژی نایاد است که یکی از چندین نرم افزار در زمینه شبیه سازی سیالات بود که در سال 2012 توسط اتودسک خریداری شد و تا امسال یعنی 2014 خبر انتشار این تکنولوژی بر روی نرم افزار نسخه 2015 مایا بصورت رسمی از سوی اتودسک اعلام شد.
 
نقد و بررسی کامل ویژگی های جدید نرم افزار Autodesk Maya 2015
 
این قابلیت وابستگی مایا رو به نرم افزارهای شبیه سازی سیالات کمتر کرده و از قابلیت های ویژه آن میشه به سرعت در شبیه سازی و هماهنگی آن با Viewport 2.0 در نمایش، اشاره کرد. از دیگر ویژگی های بایفراست شبیه سازی های بزرگ و واقع گرایانه است. اگه بخوایم خیلی مختصر نحوه عملکرد بایفراست رو بیان کنیم، به این صورت هستش که اول یک Geometry در صحنه رسم می کنیم و در ماژول Modeling منویی تحت عنوان Bifrost در این نسخه افزوده شده است و میتونیم از منوی Bifrost و بر روی Create Liquid کلیک کنیم تا محدوده شبیه سازی توسط Bifrost Container شناخته شود و به سرعت Bifrost Liquid به محدوده اعمال میشود. ویژگی Colider رو میتونیم برای Object ها فعال کنیم تا عمل برخورد را هم داشته باشیم.
 
بایفراست صحبت های زیادی داره و از حوصله این پست خارج هستش، بایفراست یکی از قابلیت های کلیدی نسخه 2015 هستش و تا حدودی میتونه انتظارات کاربران خودش رو برآورده کنه و مطمئنا در نسخه های بعدی مایا شاهد افزوده شدن امکانات ویژه ای به این بخش هستیم و واقعا جای پیشرفت بسزایی داره.
 

XGen

Xgen بعنوان یکی از قابلیت های مایا در نسخه Extension 2014 رونمایی شد. این ویژگی همانند بایفراست بسیار کاربران مایا رو شگفت زده کرد. از قابلیت های XGen میتونیم به ایجاد مو، پوست و پر یا چشم اندازهای بزرگ گیاهی و غیره اشاره کنیم. این قابلیت همانند بایفراست دارای سرعت زیادی در شبیه سازی می باشد. محیط طبیعی واقع گرایانه Xgen توسط استودیو XRez کپچر شده است.
 
نقد و بررسی کامل ویژگی های جدید نرم افزار Autodesk Maya 2015
 
این قابلیت، شبیه سازی موارد نام برده را بسیار سریع و راحت کرده است، به این صورت که محدوده مورد نظر را انتخاب کرده و با توجه به یکی از گزینه های Create XGen Description می توانیم عمل شبیه سازی را آغاز کنیم. ابزارهای ویرایشی توسط براش ها انجام می شود و این یک نوع مزیت در طراحی و شبیه سازی است. XGen میتونه بر روی Curve ،Geometry و بر روی سطح آنها ایجاد شود. در Shelf یک Tab جدید بنام XGen ایجاد شده است و ابزارهای مورد نظر در آن وجود دارد. اگر مثال خیلی کوتاهی بخوایم بزنیم میتونیم شبیه سازی موی سر کاراکتر رو توسط XGen انجام دهیم، به راحتی محدوده سر را انتخاب کنیم و یکی از موارد XGen Description را اعمال کنیم و در نهایت توسط براش ها به ویرایش بپردازیم.
 
یکی دیگه از قابلیت های XGen در شبیه سازی و ایجاد اکوسیستم های طبیعی است. به اینصورت که اگر بخواهیم در محدوده ای یک محیط طبیعی اعم از درختان، گل گیاه و.. ایجاد کنیم، ابتدا می بایست مدلهای درخت، گل و گیاه و... را در XGen Archive اضافه کنیم، فایل XGen Archive با پسوند xarc شامل مدلهای اضافه شده، ذخیره می شود و در نهایت با Load کردن فایل مورد نظر محدوده در نظر گرفته شده توسط ابزارهای XGen شبیه سازی می شود و مدلهای درختان و... در سراسر محیط ایجاد میگردد. تمامی پارامترهای XGen دارای Expression است و میتوانیم با اسکریپت نویسی سرعت کار را دوچندان کنیم. این قابلیت بسیار پرکاربرد هستش و میتونه در شبیه سازی ها مفید واقع شود.
 

Bullet Physics

قابلیت Bullet در نسخه Extension 2014 بعنوان یک ویژگی جدید رونمایی شد. در نسخه 2015 شاهد اضافه شدن گزینه هایی به این قابلیت هستیم. از جمله می توان به ابزار Rigid Set اشاره کرد که در نسخه 2015 افزوده شده است. نکته: اگر در مایا 2015 منو و یا Shelf مربوط به Bullet رو نداشتید، از قسمت Plug-in Manager گزینه Bullet رو بر روی Auto Loaded قرار دهید تا منوی مربوط به آن نمایش داده شود.
 
نقد و بررسی کامل ویژگی های جدید نرم افزار Autodesk Maya 2015
 
Bullet برای شبیه سازی های داینامیک و سینماتیک بسیار واقع بینانه است. این تکنیک ها در علم فیزیک وجود دارد و توسط موتور Bullet Physics مایا می توانیم به نتیجه مذکور برسیم. شبیه سازی Bullet میتونه بین Object های soft and rigid body تعامل داشته باشد.  ویژگی جدید Rigid Set این امکان رو به شما میده تا یک گروه بسیار بزرگ از Object ها را بسازید و سپس آنها را با تنظیمات Glue نیز برخورد Object ها را هم محدود نمایید. Rigid Body ها انواع مختلفی از حالات یک Object هستند که عملکرد آنها در برخورد و نیروی وارده به آن میتونه متفاوت باشه. قابلیت جدید Bullet شامل توانایی در ایجاد Compound collision shapes از Mesh های گوناگون است و الگوریتمی برای برخورد بهتر با اشکال مقعر وجود دارد. در برخورد Object هایی که از نوع High-Res هستند، ویژگی Export Simulation از نوع Alembic افزوده شده است و میتونیم فایل مورد نظر را ذخیره سازی کنیم و توسط Alembic Cash فایل مورد نظر را فراخوانی کنیم تا شبیه سازی واقع گرایانه تر شود.
 

Viewport 2.0

در نسخه 2015 شاهد تغییرات چشمگیری در قسمت Viewport 2.0 شدیم. در تعریف خودش اومده چیزهایی که فقط واقعی هستند Viewport 2.0 از اونها پشتیبانی میکنه. خب میشه به پارتیکل ها، nHair ،nCloth ،Fluid Effects ،Paint Effects ،Toon ،Projections و Wrinkle Deformer اشاره کرد که Viewport 2.0 تماما از موارد نامبرده شده پشتیبانی می کند.
 
نقد و بررسی کامل ویژگی های جدید نرم افزار Autodesk Maya 2015
 
در سایت اتودسک اشاره شده بود که بسیاری از کاربران مایا پیش از این Viewport 2.0 رو برای نمایش انتخاب می کردند و ما تصمیم گرفتیم که نمایش بسیار واقع بینانه باشد، Viewport 2.0 رو بعنوان Viewport استاندارد و پیش فرض نسخه 2015 قرار دهیم که بتواند مواردی که در بالا ذکر کردیم پشتیبانی کند و بصورت Real-Time نمایش دهد.
 

UV Toolset

خب در نسخه 2015 ابزارهای UV toolset آپدیت شده اند. این آپدیت شامل افزوده شدن ابزار جدید بنام Unfold3D است. الگوریتم جدید multi-threaded unfolding بر اساس فناوری مستقل به همین نام است که قبلا در نرم افزار Softimage به ثبت رسیده است. ارتباطات متقابل با نرم افزار Mudbox با گزینه Share Ptex و multi-tile UVs بین دو Packages نیز بهبود یافته است.
 
نقد و بررسی کامل ویژگی های جدید نرم افزار Autodesk Maya 2015
 
به علاوه بهتر شدن Workflow جهت تبادل blendshapes و Match شدن تصویر رفرنس Plane را میتونیم جز آپدیت های UV toolset در نظر بگیریم. با استفاده از قابلیت جدید Unfold3D به راحتی و به سرعت می توانیم بعنوان مثال قسمت سر یک کاراکتر رو جهت UV کردن  Unfold یا اصطلاحا باز نماییم و این ابزار Unfold3D به سرعت این کار را انجام می دهد و مانند نسخه های قبل دیگر نیازی نیست تک به تک به Unfold کردن نواحی بپردازیم.
 

Polygon Modeling

در این قسمت شاهد تغییرات و افزوده شدن ابزارهای جدیدی در بخش Modeling هستیم. یکی از تغییرات بسیار خوبی که در منوهای ماژول Polygon ایجاد شده، میشه به دسته بندی ابزارها اشاره کرد که با عناوین مربوط به خود از هم تفکیک شده اند و این باعث سهولت در انتخاب و پیدا کردن ابزار می شود.
 
نقد و بررسی کامل ویژگی های جدید نرم افزار Autodesk Maya 2015
 
از دیگر تغییرات رو میشه در عملکرد جدید Reflection در قسمت Soft Selection و همچنین افزوده شدن ابزارهای جدیدی در گزینه Multi-Cut tool در قسمت Modeling Toolkit و همچنین افزوده شدن گزینه هایی در قسمت Convert Select و عملکرد جدید ابزار Booleans اشاره کرد.
 

ShaderFX

با افزوده شدن امکان ShaderFX دیگر نیازی نیست که ساعت ها وقت خودتون صرف نوشتن کد جهت ساخت شیدر کنید و امکان شیدر نویسی و ساخت شیدرهای حرفه ای HLSL ،GLSL و CgFX رو به سادگی چند کلیک و درگ فراهم میکنه و در اختیار گیم آرتیست ها قرار میدهد.
 
نقد و بررسی کامل ویژگی های جدید نرم افزار Autodesk Maya 2015
 
اگه شما در زمینه گیم فعالیت دارید دیگه نیازی نیست که ساعتها وقت خودتون رو صرف نوشتن کدهای پیچیده و خسته کننده جهت ساخت شیدر کنید. چرا که مایا 2015 این امکان رو در یک ویژوال ادیتور کاملا نود بیس در اختیار شما قرار میده تا حتی بدون نوشتن یک خط کد بتونید شیدرهای پیشرفته و پیچیده رو فقط با فراخوانی چند نود و اتصال اونها به همدیگه ایجاد کنید. در ShaderFX امکان ایجاد انیمیت در شیدرها نیز فراهم شده و میتونید بصورت ریل تایم انیمیشن شیدر خودتون رو در Viewport مشاهده کنید. البته این ویژگی در مکس 2015 نیز اضافه شده و قطعا مورد استقبال گیم آرتیست ها قرار خواهد گرفت. توضیحات بیشتر در مورد Shader و ماهیت آن، در پست بررسی ویژگی های 3ds Max 2015 توسط مصطفی ارائه داده شده است.
 

Ptex Support in Mental Ray

از ویژگی های جدید مایا 2015 قابلیت پشتیبانی MentalRay از فایلهای Ptex Texture است. Viewport 2.0 هم از فایلهای Ptex برای نمایش پشتیبانی می کند.
 
نقد و بررسی کامل ویژگی های جدید نرم افزار Autodesk Maya 2015
 
هم اکنون امکان رندر فایلهای Ptex Texture در نرم افزار مایا 2015 با کمک موتور رندرینگ منتال ری فراهم شده. تکسچر های Ptex بخشی از سیستم مادباکس هست که نیاز شما رو به ساخت UV برای آبجکت به 0 میرسونه و فراخوانی این نوع تکسچرها در نرم افزار مایا 2015 درست مثل یک Map معمولی هست که در این متد شما به بخش جدیدی دسترسی خواهید داشت به نام Ptex Controls که امکان تنظیم پارامترهای رندرینگ در اون قرار گرفته. همونطوری که در ابتدا هم اشاره کردم امکان نمایش فایلهای Ptex در Viewport 2.0 نیز فراهم شده.
 

 
خب ویژگی های مایا 2015 در حد توان برای شما دوستان گفته شد. تغییرات بسیار کوچکی در بین گزینه ها وجود داره مثلا در نسخه 2015 میتونیم به تغییر در ظاهر Manipulators اشاره کنیم که سه عمل جابجایی، چرخش، تغییر مقیاس رو راحت تر کرده است. از این دسته تغییرات بسیار وجود داره و ما به مهمترین ویژگی هایی که از سوی اتودسک اعلام شد بود، در این مطلب پرداختیم.
 
باور کنید توضیح هر ویژگی در چند خط کاری بسیار مشکل هستش و تمام سعی رو بر این داشتیم که به بهترین شکل و قابل فهم موضوع رو بیان کنیم. نسخه 2015 مایا کاربران خودش رو راضی نگه داشته و به یه نکته هم اشاره کنیم که اینقد کاربران مایا خوشحال بودند که برای یکی از ویژگی مهم 3ds Max (قابلیت Placement Tools) یک اسکریپت به زبان Python نوشتند و این اسکریپت را در تالار گفتگو قرار دادم :)
 
امیدوارم از این مطالب لذت برده باشید
 
پژمان رجبی

پژمان رجبی

پژمان رجبی متولد 1371 هستم و در حال حاضر با نرم افزارهای مایا، افترافکت و ادیوس کار میکنم. تمرکز اصلی بنده در زمینه ریگ بندی و انیمیشن مایا و همچنین کار با موتور رندر آرنولد است...

نظرات (52)

 • مصطفی رضایی

  مصطفی رضایی

  02 اردیبهشت 1393 ساعت 05:47 |
  سلام بر پژمان عزیز
  خیلی خیلی عالی و کامل بود.

  توی این نسخه مایا قابلیت جالبش برای من همین XGen بود و چند روزه که بد جوری رفتم تو نخش. فکر کنم چیز خوفناکی باشه.
  ولی انصافا اگه بایفراست رو هم بگذاریم کنار، بازم مایا 2015 توسعه و پیشرفت های خیلی خوبی داشته. فقط امیدوارم اتودسک توی بخش Viewport، مایا رو هم به مصیبت مکس دچار نکنه. مایا توی ویوپرت ها خیلی سریع بود و شاید اگه خیلی اتودسک روی این بخش مانور نده بهتر باشه.

  پژمان جان میدونم که نوشتن اینگونه مقالات کامل و جامع کار ساده ای نیست و خیلی انرژی میخواد.
  کارت خیلی عالی بود و فقط میتونم بگم گه واقعا خسته نباشی
  • محسن امیدوار

   محسن امیدوار

   02 اردیبهشت 1393 ساعت 09:40 |
   سلام
   عالی بود پژمان جان
   مصطفی XGen برای مکسم آرزوست
   • پژمان رجبی

    پژمان رجبی

    02 اردیبهشت 1393 ساعت 18:00 |
    سلام محسن جان
    ممنون از حضورت
    خب مایا به ایگونه ابزارها واقعا نیاز داره
    البته این ابزار میتونه از طریق پلاگین به مکس تزریق بشه
    • محسن امیدوار

     محسن امیدوار

     03 اردیبهشت 1393 ساعت 08:39 |
     پلاگین مشابه که همین الان هم هست ولی سرعت و حجم کار XGen در مایا متفاوته
  • پژمان رجبی

   پژمان رجبی

   02 اردیبهشت 1393 ساعت 17:59 |
   سلام مصطفی جان
   اول از شما تشکر میکنم این مکان رو فراهم آوردید و خود شما این رو منتشر کردید
   دوم وظیفه بنده هستش اخبار مربوط به نرم افزار مایا رو پوشش بدم
   با توجه به شرایط جسمانی من که خودت خبر داری تهیه و نوشتن مطالب واقعا برام سخت شد و نوبت دکتر هم گرفتیم:))
   در رابطه با XGen خب امکان فوق العاد ای هستش مثل Bifrost و امیدواری من در نسخه های بعدی هستش که میتونه امکانات زیادی رو به خودش اختصاص بده
   حتما آموزشی از این بخش خواهیم داشت
   کاربران منتظر باشند:)
   سپاس
 • محسن رجبی

  محسن رجبی

  02 اردیبهشت 1393 ساعت 07:02 |
  بسیار چامع و کافی بود ... ممنون
  • پژمان رجبی

   پژمان رجبی

   02 اردیبهشت 1393 ساعت 18:01 |
   سلام دوست عزیز
   اسم شمارو نمیدونم:)
   خوشحالم که مورد توجهتون قرار گرفته
   موفق باشی
 • سعید ابراهیمی

  سعید ابراهیمی

  02 اردیبهشت 1393 ساعت 09:24 |
  تشکر از پژمان رجبی عزیز...
  امیدوارم که حداقل Bifrost توی مکس 16 اضافه بشه.
  • پژمان رجبی

   پژمان رجبی

   02 اردیبهشت 1393 ساعت 18:02 |
   سلام سعید جان
   مرسی بابت دیدگاهتون
   ایشااا در قالب پلاگین عرضه میشه:)
 • سعید H

  سعید H

  02 اردیبهشت 1393 ساعت 11:00 |
  سلام خدمت آقای پژمان رجبی
  از وقتی که گفته های شما و آموزشی های خوبتون رو دیدم
  من که مکس کار می کنم خیلی علاقعمند شدم با مایا هم کار کنم
  و خوشحالم همچون شما دوست خوبی دارم
  پیروز و موفق سربلند باشید
  • پژمان رجبی

   پژمان رجبی

   02 اردیبهشت 1393 ساعت 18:03 |
   سلام سعیدجان
   شما لطف داری
   موفق باشی دوست خوبم
 • ناصر اسلامی

  ناصر اسلامی

  02 اردیبهشت 1393 ساعت 11:12 |
  وای عجب جهشی داشته این مایا.من تمام مطالب رو خوندم به نظرم XGen و Bifrost مایا رو به طور کلی کامل کرده.باید نتیجه این جهش رو توی نمونه کرهای بعدی مایا دید.در کل خوش بحال مایا کارها ولی باید زمان بذارند و خودشون رو آپدیت کنند.
  عالی بود پزمان جان
  • پژمان رجبی

   پژمان رجبی

   02 اردیبهشت 1393 ساعت 18:04 |
   سلام ناصرجان
   تو هر نسخه مایا عین کانگورو میمونه از بس جهش داره:))
   البته این قابلیت ها هنوز جای کار دارند
   مرسی ناصرجان از اینکه همیشه در کنار ما هستی
   موفق باشی
 • سام

  سام

  02 اردیبهشت 1393 ساعت 11:29 |
  مرحبا مرحبا(بزنم به تخته عجب سرعتی)
  باباماتوی ترافیک گیرکردیم صبرکنیدماهم بهتون برسیم تازه الان رسدم پادکست 2 رودانلودکنم
  ابتدا ازطرف خودم یک عذرخواهی کنم که نتونستم درمباحث شرکت کنم وحداقل ازدوستان یک تشکر کنم
  (البته دوستان نیازی به تشکرماندارند)اماآخرخودم سخته برام که کسی میاداین همه زحمت بکشه افراد بیان دانلود کنندبرن واهمیتی ندن .واقعا این دوستان چشم داشتی ندارند بغیرازاین که فقط می خوان عکس العمل دیگران که چه خوب باشه چه بد
  رودرموردکارشون بدونند
  البته من هرچی می کشم یکی ازدست چندشغله بودن ودیگری هم ازدست این اتودسک لعنتی
  یکدفعه میادیک عالمه نرم افزار میده بیرون فکرماجماعت هم نیست با این اینترنتم که نمی رسیم دانلودکنیم
  ولی واقعا آقامصطفی انگاری دوپینگی چیزی کرده
  (جداازشوخی)
  امیدوارم جناب رضایی با حضوردودوست گرامی آقای رجبی واسلامی وهمچنین دیگردوستان دراین مسیری که درپیش گرفتن
  موفق باشند
  حال بریم سراغ مایا 2015
  جناب رجبی واقعا مقاله خوبی بود خوب دیگه ازجناب عالی کمترازاین هم انتظارنمی رفت
  البته به نظرمن فکرمی کنم مایا می تونست ازاینم بهترباشه ولی خوب اتودسک آینده نگرهم هست ونمی خواهددرورژن های بعدی دست خالی باشه البته باید اینم درنظرگرفت که بیشترپروژه هاوتکنولوژی ها رو نمیشه یک ساله جمع کرد وتجاریشون کرد
  نمونه بارزشم همین bifrost
  من خودم به طورتخصصی باهفت نرم افزار اتودسک کارمی کنم
  تازه دربخش3d دوساله فقط از مایا استفاده می کنم دیگه سراغ مکس ومادباکس وغیره نرفتم
  اگربه مایا به نسبت دیگرمحصولات غیر3d هم نگاه کنم مایا خیلی پیشرفت کرده
  خوب دراین دوسال هم پلاگین های خوبی هم برای مایا اومدن که حداقل برای ما سوییچ کردن به نرم افزارهای دیگررو به نسبت قبل کم کرده است
  البته یک صحبت هم درمورد آموزش های فارسی که بعضی ازدوستان کم لطفی می کنند وزحمات دیگر دوستان رواغلب ضعیف ویا ساده می شمارند
  شرم می کنم این صحبت رو می کنم ولی احساس می کنم این افرادهمون جماعتی هستند که دوست ندارند کسی جزخودشون چیزی بلد باشه فقط امیدوارم درطول زمان طرزفکرشون عوض بشه یا حداقل بهتربشه
  تجربه ای ازخودم بگم چندسال پیش با دودوستم امتحان ارشد داشتیم یکی ازدوستام طرزفکرش این بودکه همه موفق نشوند تا اون موفق باشه امادیگردوستم طرزفکرش این بود که همه موفق باشندولی اون ازهمه بهترباشه
  جالب بدونید دوست اولیم قبول نشدوولی دوست دیگرم رتبش شد 8
  باورکنیدکمک کردن به دیگران باعث پیشرفت خودتون هم می شود
  درآخرم یک توصیه به دوستانمون که زحمت می کشند که این مطالب وآموزش ها روتهیه می کننددارم
  اونم این که بعضی ازدوستان که تازه بااین مباحث آشناشده اند سوالاتی رو مطرح می کنندکه این سوالات مسلما
  نشان دهنده ی ورودتازه ی این افراد به این مباحث است اما متوجه شدم اساتید سایت کم لطفی می کنند
  با غرورکه نه ولی با لحن سنگینی جواب می دهند
  مواظب باشید که دوستان فکرنکنند ازترس مسخره شدن بهتراست سوال نکنند
  درآخرهم معذرت بخاطر زیادگویی
  گفتم اینقدرحرف بزنم که بگن بره دیگه برنگرده
  • Mustafa

   Mustafa

   02 اردیبهشت 1393 ساعت 14:54 |
   دوست عزیز بحث یاد دادن نیست، من چند ساله توی دانشگاه یا حصوصی یا آموزشگاه تدریس همین رشته رو میکنم، اما ما بجای یوزر ساختن، سیاه لشکر راه انداختیم و این کل جامعه ی انیمیشن حرفه ای ایران رو داره تهدید میکنه،
   شما میدونستید در ایران خیلی از اصناف هستند که حرفه ی مرتبط رو فقط در صورت انتقال از پدر به پسر مجوز میدند و کسی از بیرون نمیتونه به این راحتیها مجوز صنف رو بگیره؟! میدونی به چه دلیل؟ چون تعداد زیاد نشه و بالانسی که بین عرضه و تقاضا بوجود میاد قابل کنترل باشه. اما در صنف ما به دلیل زیاد شدن کاربرهایی که به نظر من در حضور یا عدم حضورشون در این فیلد جبری وجود نداره (به هر دلیل) باعث مسموم شدن فضای کار و بیمار شدن بازار کار انیمیشن شده.
   امیدوارم این شور کاذب جاذبه ی این رشته کمی در تازه وارد ها کمتر شه تا بشه برای آینده و بهبود شرایط بازار برنامه ریزی کرد. اگر دوست دارید هم میتونم بیشتر توضیح بدم.
   • ناصر اسلامی

    ناصر اسلامی

    02 اردیبهشت 1393 ساعت 16:46 |
    پس بازار بد انیمیشن به خاطره کاربران زیاد تو این رشته هست؟
    هر شخصی تو این کره خاکی حق داره بره دنبال علاقه اش و کسی حق نداره کوچکترین دخالتی داشته باشه.شما یه طور میگید اصناف در ایران انگار دارید در مورده قانون مندترین کشور حرف می زنید.
    بازار بد انیمیشن بخاطر نبود سرمایه گذاری تو این رشته هست.می دونید چرا؟ چون اگر من برم سیب زمینی بفروشم سود بیشتری داره تا یه تیم انیمیشن درست کنم.بازار بد انیمیشن بخاطر کاربراش نیست به خاطره کم اهمیت دادن به این رشته تو این کشوره.شما بیا حرفه ترین تیم رو جمع کن برو بگو من می خوام این انمیشن و بسازم اگر از کارت پشیمونت نکردند بیا هرچی می خوای به من بگو.
    کسی که کارش ضعیفه مشخصه کسی هم که تخصص داره اونم مشخصه.با یه سرمایه گذاری درست بشه و برای اینده تصمیم گرفت من شک ندارم که جوان های ایرانی اگر بهشون میدان داده بشه نمی گم مثل شرکت های برتر جهان ولی از خیلی ها بهتر کار می کنند.
    انقدر مشکل هست که کاربران گم هستند.
  • پژمان رجبی

   پژمان رجبی

   02 اردیبهشت 1393 ساعت 18:06 |
   مرسی سام عزیز از حضورتون
   بنده نظر خاصی ندارم:)
   موفق باشید
 • عرشیا

  عرشیا

  02 اردیبهشت 1393 ساعت 14:22 |
  سلام و خسته نباشید خدمت جناب رجبی
  اقا ممنون خیلی زحمت کشیدی . مطلب خوب و کاملی بود من که لذت بردم .
  مایا کارام که دیگه بوم دیگه . . .
  بازم ممنون .
  همیشه موفق باشی . . .
  • پژمان رجبی

   پژمان رجبی

   02 اردیبهشت 1393 ساعت 18:07 |
   سلام عرشیای عزیز همراه همیشگی سایت
   همین نظرات دوستان خستگی مارو از بین میبره
   و خوشحال میشم حداقل برای عده ای محدود مفید بوده
   سپاس
 • amri ahmaid

  amri ahmaid

  02 اردیبهشت 1393 ساعت 14:33 |
  مقاله خیلی خوبی بود خسته نباشین.
  من تاحالا با مایا کار نکردم. با اینکه این همه امکانات بهش اضافه شده ولی بازم فکر نمی کنم که بشه مثل مکس به راحتی ازش استفاده کرد و به نتیجه رسید. مثه زی براش و مادباکس. شاید زی براش ابزارهای بیشتری نسبت به مادباکس داشته باشه ولی کارکردن با مادباکس راحت تره و میشه یک نتیجه رو از هردو گرفت.
  • پژمان رجبی

   پژمان رجبی

   02 اردیبهشت 1393 ساعت 18:09 |
   سلام دوست عزیز
   یکی از دلایلی که بچه ها زیاد به سمت مایا نمیان اینه که از ظاهر شلوغ اون میترسن
   در صورتی که اینطور نیست
   هرکسی نظراتی دارم دوس ندارم نرم افزاری رو تبلیغ کنم
   موفق باشی دوست خوبم
 • علی موسوی

  علی موسوی

  02 اردیبهشت 1393 ساعت 14:37 |
  سلام
  خیلی خوب بود ممنون منو تشویق
  کردید که برم مایا رو هم یاد بگیرم.
  • پژمان رجبی

   پژمان رجبی

   02 اردیبهشت 1393 ساعت 18:10 |
   سلام جناب موسوی
   خوشحالم که این مقاله میتونه شمارو تشویق به یادگیری کنه
   ایشاا در این زمینه موفق بشید
   کمکی هم از دست ما برمیاد بگید و دریغ نمی کنیم
 • time

  time

  02 اردیبهشت 1393 ساعت 15:13 |
  خیلی مفید بود دستتون درد نکنه و خسته نباشید
  من بیشتر با قابلیت ایکس گن کیف کردم و بایفراست زیاد برام جالب نبود به نظرم البته به نظر من این قابلیت چیز جالبی نیست چون آتودسک یه نرم افزار بزرگ رو برای یه قابلیت مایا خریده و اون همه پول داده و حالا گزاشته به عنوان قابلیت جدید مایا (این نظر منه)
  موفق باشید عالی بود
  • پژمان رجبی

   پژمان رجبی

   02 اردیبهشت 1393 ساعت 18:12 |
   سلام امیرجان
   بله این قابلیت خیلی جالب و بسیار ساده هستش:))
   بایفراست هم به نظر من وابستگی کاربران رو به نرم افزارهای این زمینه رو کمتر کرده
   ممنون که همیشه همراه ما هستید
   موفق باشید
 • مسعود

  مسعود

  02 اردیبهشت 1393 ساعت 15:26 |
  سلام بر دوست عزیز خیلی ممنون از مقاله زیبا و جالب که به نظرم تا الان انقدر شاد نشده بودم سر نرم افزار
  فقط استاد رجبی یه سوال ساده دارم چرا مایا 2015 این هم منو ها فرق کردند من الان میرم تو منو ها
  انگار تازه مایا رو میخوام شروع کنم منو ها برام خیلی نا اشنا شدن از شما یه درخواستی داشتم که کاش
  یه اموزش از منوهای مایا هم میساختید تا استفاده ی بیشتری میکردیم.
  در کل خیلی گلی
  • پژمان رجبی

   پژمان رجبی

   02 اردیبهشت 1393 ساعت 18:15 |
   سلام مسعود جان
   خوشحالم که مفید بوده براتون
   تغییر در ظاهر منوها فقط در ماژول Modeling و در دو منوی Mesh و Edit Mesh بوده و این تغییر فقط در Category یا دسته بندی هستش که ابزارها طبق عناوین خودش دسته بندی شده اند و این میتونه سرعت کار رو بالا ببره
   شاید شما به مکان قرارگیری اون ابزارها عادت کردید
   ایشاا آموزشهایی خواهیم داشت
   موفق باشی دوست خوبم
 • ابراهیم آشوری

  ابراهیم آشوری

  02 اردیبهشت 1393 ساعت 16:49 |
  سلام و خسته نباشید.
  خیلی لذت بردم.
  • پژمان رجبی

   پژمان رجبی

   02 اردیبهشت 1393 ساعت 18:15 |
   سلام جناب آشوری
   مرسی از حضورتون
   موفق باشید
 • رسول شاکری.

  رسول شاکری.

  02 اردیبهشت 1393 ساعت 17:13 |
  بسیار عالی دست شما درد نکنه لذت بردم.
  • پژمان رجبی

   پژمان رجبی

   02 اردیبهشت 1393 ساعت 18:16 |
   سلام جناب شاکری عزیز
   مرسی از لطفتون
   موفق باشید
 • اسماعیل جباری

  اسماعیل جباری

  02 اردیبهشت 1393 ساعت 17:37 |
  ممنون رفیق . خیلی توضیحاتت عالی بود. من کاربر مایا نیستم ولی لذت بردم.
  • پژمان رجبی

   پژمان رجبی

   02 اردیبهشت 1393 ساعت 18:18 |
   سلام جناب جباری عزیز
   ممنون از حضورتون
   موفق باشید
 • حسین تاجیک

  حسین تاجیک

  02 اردیبهشت 1393 ساعت 19:11 |
  بسیار عالی و مفید. ممنون از شما
  • پژمان رجبی

   پژمان رجبی

   04 اردیبهشت 1393 ساعت 16:52 |
   سلام جناب تاجیک
   موفق باشی دوست خوبم
 • Reza

  Reza

  03 اردیبهشت 1393 ساعت 17:32 |
  بسار عالی عالی و باز هم عالی خیلی زحمت کشیدین و خیلی ممنونم.
  یه سوال برام پیش اومده فرق این مایا با مایا ال تی تو چی هست(خیلی خلاصه و کوتاه)
  • پژمان رجبی

   پژمان رجبی

   04 اردیبهشت 1393 ساعت 16:54 |
   سلام را جان ممنون از لطفتون
   در مورد Maya LT بگم که دقیقا Base نرم افزار مایا هستش با این تفاوت که ابزارهای اضافه ای در راستای ساخت Game داره و یک نرم افزاری هستش که با توجه به صحبت های اتودسک میشه کاربرانی که بصورت خانگی Game کار میکنن از این استفاده کنند و امکانات خوبی اضافه خواهد شد.
   به عنوان مثال عنوان Send To Unity که ارتباط مستقیم با موتور بازی ساز یونیتی برقرار کرده
   و از این دسته قبیل ابزارها
   موفق باشید
 • علیرضا

  علیرضا

  03 اردیبهشت 1393 ساعت 19:45 |
  سلام جناب آقای پژمان رجبی .دستتون درد نکنه بابت مقاله زیباتون . من که خیلی ازش استفاده کردم .راستی قول داده بودین که آموزشهای درباره نرم افزارهای شبیه سازی جمعیت درست کنین .متشکرم
  • پژمان رجبی

   پژمان رجبی

   04 اردیبهشت 1393 ساعت 16:55 |
   سلام علیرضا جان
   خوشحالم که براتون مفید بوده
   در رابطه با آموزشها بنده شرایط جسمانی خاصی دارم
   اما چشم حتما سر قول میمونم
 • sepehr karami

  sepehr karami

  04 اردیبهشت 1393 ساعت 08:51 |
  پژمان جان مث همیشه عالی بود. عجب چیزی شده این مایا
  • پژمان رجبی

   پژمان رجبی

   04 اردیبهشت 1393 ساعت 16:55 |
   سلام سپهرجان
   ممنون از محبتتون
   موق باشید
 • مجید

  مجید

  13 اردیبهشت 1393 ساعت 18:05 |
  خیلی ممنون از زحمات شما
 • ali

  ali

  20 اردیبهشت 1393 ساعت 16:29 |
  با سلام و خسته نباشید.میخواستم بدونم نسخه Extension مایا چه فرقی با سایر نسخه ها داره اگه از این نسخه استفاده کنم مشکلی نداره.با سپاس فراوان
 • joker

  joker

  04 مرداد 1393 ساعت 07:00 |
  سلام یک سوال خیلی فوری...
  تفاوت سرویس پک های 1,2,3 (SP1, SP2, SP3) نرم افزار مایا 2015 چیست؟
 • ارش

  ارش

  25 شهریور 1393 ساعت 03:26 |
  مطلب خوبی بود
  مایا در کلاس خودش همیشه خوب بوده و چون اموزش خوب ویدیی وکتاب ها زیادی نداریم و اساتید دانشگاهی روی خوشی به نرم افزارمکس نشان میدهند به همین دلیل مایا در ایران غریب هست مهم نرم افزار نیست مهم دانش که با تمرین زیاد به دست میاد
  ممنون
 • بابک

  بابک

  27 آذر 1393 ساعت 11:12 |
  با سلام
  امکانش هست این موضوع که ptex دقیقا چی هست رو در قالب یه آموزش رو سایت قرار بدید؟
 • Aria

  Aria

  15 دی 1393 ساعت 12:55 |
  سلام و خسته نباشید
  من مایا 2015 رو نصب کردم ولی وقتی باز میکنم نرم افزارو صفحه سیاست
  می خواستم بدونم مشکل از کجاست
  ممنون میشم جواب بدین
  با تشکر
 • منشی زاده

  منشی زاده

  25 بهمن 1393 ساعت 23:27 |
  درود و سپاس فراوان
 • ثلاثه

  ثلاثه

  18 اسفند 1393 ساعت 10:52 |
  سلام مصطفی جان
  این سایت شما واقعا عالیه.
  من مکس و سالیدورک کار میکنم.
  میخام بدونم از بین مایا و مکس و هودینی
  کدومشون همه فن حریفن؟
  با تشکر
 • مهدی صحرانورد

  مهدی صحرانورد

  07 اردیبهشت 1394 ساعت 19:01 |
  سلام خدمت دوستان عزیز.
  این مایا وقتی به روز میشه ... کلی دردسر واسه ما درست میکنه ....
  تا میاییم با نسخه قبلیش گرم بگیریم .... نسخه جدید میاد .

  با تشکر از آقایان رحیمی و رضایی.
 • سمیرا

  سمیرا

  24 مهر 1394 ساعت 13:07 |
  سلام با تشکر... واقعا به این اطلاعات نیاز بود .
 • hamid

  hamid

  13 اسفند 1395 ساعت 10:32 |
  سلام ممنون بابت زحماتتون
  لطفا میشه بگید تو سایت ها سرویس پک هایی که مربوط به نسخه ۲۰۱۵ هست چی هستن ینی چی بهش اضافه میکنن
  میخوام ببینم اگه بدرد بخوره دانلود کنم ممنون

جدیدترین نظرات ثبت شده در بخش بلاگ

خبرخوشی بود D:

حمیدرضا آقاجانی حمیدرضا آقاجانی 02. اسفند, 1399 |

سلام.دوست عزیز تا اونجایی که من می دونم یخ زده با هودینی ساخته شده.
اگه تازه...

علی مرندی علی مرندی 24. بهمن, 1399 |

چقدر خوب مرسی واقعا از این اطلاعات خوب

leilamoradi leilamoradi 18. بهمن, 1399 |

عالی چشم حسودا با بی سوادا کور

محمد مهدی جدیدی محمد مهدی جدیدی 21. دی, 1399 |